DIY: Brownie z leśnymi owocami

_IMG_3309

Przyznać się, kto nie lubi brownie? Nikt – tak właśnie myślałam 😉 no bo jak tu nie lubić takiej czekoladowości? Ja zawsze używam gorzkiej czekolady z min. 60% zawartością kakao. Tym razem słodycz ciasta zbalansowana jest kwaśnym dodatkiem w postaci leśnych owoców – wiśnie, jeżyny, porzeczki, żurawina, truskawki. Same pyszności – ciasto prawie w ogóle nie ma mąki, dzięki czemu jest kleiste i wilgotne w środku.

 

Składniki:

100 g masła
300 g gorzkiej czekolady
2 jajka
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
2 łyżki cukru
3 łyżki mąki
szczypta soli
ok 1 szklanka mixu owoców leśnych (mogą być mrożone lub z puszki)

_IMG_3312

Przygotowanie:

  1. W rondelku stapiamy masło i kiedy całkiem się rozpuści dodajemy do niego pokruszoną czekoladę i mieszamy razem na gładką masę. Odstawiamy na chwilę do ostudzenia.
  2. W misce miksujemy razem jajka z cukrem i wanilią, a następnie dodajemy czekoladę z masłem i dalej miksujemy na gładką masę.
  3. Kiedy składniki się połączą dodajemy mąkę wymieszaną z solą, mieszamy dokładnie, aby nie było grudek i przelewamy do formy wyłożonej pergaminem i z posmarowanymi masłem brzegami. Z wierzchu posypujemy owocami leśnymi.
  4. Pieczemy w 170 stopniach przez ok 20-30 minut, przykryte folią aluminiową, aby nie przypalić owoców. Patyczek nie musi być suchy – ciasto może być nie do końca ścięte w środku – po ostudzeniu jego konsystencje stężeje.

_IMG_3315

_IMG_3309

_IMG_3310

_IMG_3313

_IMG_3308

_IMG_3314

Dodaj komentarz