Szkocja: St. Andrews i North Berwick

_DSCF5762

Ostatnimi miejscami, jakie udało nam się odwiedzić podczas tego krótkiego, ale intensywnego wyjazdu była dwa, urocze nadmorskie miasteczka. Każde z nich ma inne atrakcje i słynie z czego innego, a pomimo tego, że oba nie są zbyt duże, to spokojnie można by spędzić w nich cały dzień ?

Pierwszym z nich było St. Andrews. Aby się do niego dostać, musiałyśmy przejechać na drugą stronę zatoki, co samo w sobie stanowiło pewien rodzaj atrakcji. Trzy, imponujące mosty w Queensferry stanowią swojego rodzaju wizytówkę zatoki – największe wrażanie robi czerwony most kolejowy – Forth Rail Bridge, który liczy sobie ok 2,5 kilometra i jest uważany, za jeden z najpiękniejszych mostów kolejowych na świecie. Obok, znajduje się stary most dostępny dla samochodów, a zaraz obok niego nowy most, który w dniu, gdy my tamtędy przejeżdżałyśmy był otwarty po raz pierwszy i akurat po raz pierwszy przechodzili nim mieszkańcy – tego dnia most otwarty był tylko dla wybranych ?

_DSCF5417

_DSCF5418

St. Andrews to urocze miasteczko, którego główną atrakcją są ruiny starej katedry oraz zamku. Katedra robi wrażenie, nawet pomimo faktu, że w tym momencie niewiele już z niej zostało. Ale stojąc po środku ruin można sobie wyobrazić, jak pęknie się prezentowała w czasach swojej świetności. Katedra ta przez wiele lat stanowiła najwyższy budynek w Szkocji.

_DSCF5480

_DSCF5476

_DSCF5468

_DSCF5478

_DSCF5481

_DSCF5485

Przechodząc od katedry wzdłuż nadmorskiej uliczki można dostać się do starego zamku, którego ruiny górują nad klifem. W zamku po wykupieniu biletu, zanim przejdzie się do zwiedzania starych murów można przejść przez instalacje historyczną, która opowiada historię miasta i zamku.

_DSCF5499

_DSCF5515

_DSCF5507

DSCF5506

_DSCF5506

_DSCF5508

Ponadto miasto to stanowi również siedzibę najstarszego szkockiego uniwersytetu, trzeciego co do wielkości w Wielkiej Brytanii. To właśnie na tym uniwersytecie Książę Wiliam poznał Kate ;P

_DSCF5551

_DSCF5589

Posiada jedne z najstarszych pól golfowych.  Ponoć na członkostwo w The Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews czeka się latami ? Najstarszym polem w Szkocji jest właśnie należące do tego klubu Old Course, na którym aż osiem razy rozegrane zostały mistrzostwa świata w golfa. Jeżeli jesteście amatorami tego sportu, to warto zagrać partyjkę w tym niezwykłym miejscu. Golf jest niesamowicie popularnym sportem – pola do gry można spotkać na każdym kroku, często nieogrodzone, co świadczy trochę o dojrzałości i kulturze Szkotów, którym nawet przez myśl nie przyjdzie wybrać się na grę ot tak prosto z ulicy nie uiszczając należnej opłaty ?

_DSCF5568

_DSCF5567

_DSCF5572

Gdybyście chcieli spróbować naprawdę pysznych lodów, polecam Wam zajrzeć tu. Ilość smaków, wybór rożków i to, jak jest wszystko podane potrafi przyprawić o zawrót głowy :D

_DSCF5563

_DSCF5562

_DSCF5525

_DSCF5576

_DSCF5583

Kolejnym miastem które warto odwiedzić jest North Berwick. Miasteczko to widać z plaży przy Portobello w Edynburgu. Charakteryzuje się tym, że przy nim zlokalizowane są dwie dość charakterystyczne góry – jedna ciemna, druga jasna.

_DSCF5747

_DSCF5737

Jest to miasteczko rybackie, które posiada swój mały port i słynie z niesamowitych owoców morza.

_DSCF5758

_DSCF5783

_DSCF5776

_DSCF5792

_DSCF5774

Jeżeli tam będziecie koniecznie spróbujcie chowder z niepozornie wyglądającej budki przy porcie. Możecie mieć pewność, że produkty są świeże – sama widziałam dopiero co przywiezione homary, które również znaleźć można w menu.

_DSCF5775

_DSCF5837

Miasteczko jest urocze samo w sobie – posiada małe uliczki i niskie domy z kolorowymi drzwiami i fikuśnymi kołatkami. Domy, które zlokalizowane są przy plaży tworzą sielski obrazek – klasyczne szkocie domy z drewnianymi schodkami, prowadzącymi przez tyle drzwi prosto nad zatokę – mogłabym w takim zamieszkać!

_DSCF5766

_DSCF5764

_DSCF5762

_DSCF5839

_DSCF5444

Wspomnianą już wcześniej jasną górę zamieszkują setki ptaków. To właśnie nim zawdzięcza ona swój kolor, który nie wynika jedynie z tego, że sanowi ona dom dla ogromnej ilości skrzydlatych stworzeń o jasnym ubarwieniu, ale także – jak możecie się domyślić – również toaletę ? Nie odstrasza to jednak miłośników ptactwa, którzy chętnie na łodziach udają się na wyspę, aby obserwować rzadkie gatunki.

_DSCF5770

_DSCF5804

Dodaj komentarz