DIY: Risotto z grzybami i prażonym bekonem

_dscf1528

W okresie, kiedy na zewnątrz ścina mróz i każde wyjście na dwór to potencjalna szansa na odmrożenia warto zadbać też o to, aby zjeść odpowiedni posiłek, który dostarczy naszemu organizmowi energię do produkcji ciepła. Świetne pod tym względem będzie risotto, które nie dość, że doskonale syci, to dodatkowo dobrze rozgrzewa. A aromat grzybów i prażonego bekonu, jaki mu towarzyszy sprawi, że będziecie po nie sięgać częściej :)

DIY: Risotto with mushrooms and roasted bacon

At a time when the cold cuts in the outside and each tim you are going outside is a potential chance for frostbite, you should take care to eat the right food, which will provide our body with energy to produce heat. Great in this respect will be the risotto, which is not only that well-fed, but it is also good warming up. A flavor of mushrooms and roasted bacon that accompanies it will make you reach for them more often :)

Składniki / Ingredients

200 g ryżu do risotto / 200 g risotto rice
400 ml bulionu / 400 ml broth
3-4 łyżki oliwy z oliwek / 3-4 tablespoons of olive oil
garść jarmużu / a handful of kale
3-4 plastry bekonu / 3-4 slices of bacon
150 g suszonych prawdziwków / 150 g dried boletus
parmezan / parmesan
sól i pieprz / salt and pepper

_dscf1515

W garnku rozgrzewamy oliwę i wrzucamy na nią ryż. Mieszamy i podsmażamy kilka minut, aż się zeszkli.

_dscf1518

_dscf1521

Gorącym bulionem zalewamy grzyby na kilka minut, aby zmiękły.

_dscf1516

Kiedy ryż jest podsmażony dolewamy bulion, jeszcze bez grzybów i od czasu do czasu mieszając gotujemy ryż, dodając po ok 5 minutach grzyby.

_dscf1522

W międzyczasie prażymy na patelni plastry bekonu, następnie odsączając je na ręczniku papierowym, aby zachowały chrupkość.

Kiedy ryż zacznie się robić miękki dodajemy pozostałe składniki – jarmuż, ok. 3 łyżki startego parmezanu i doprawiamy solą i pieprzem do smaku.

_dscf1523

Serwujemy, gdy ryż będzie jeszcze delikatnie al dente, posypując prażonym bekonem i kilkoma plasterkami parmezanu dla dekoracji.

_dscf1524

_dscf1525

_dscf1528

_dscf1526

Dodaj komentarz