DIY: Miód z rokitnikiem

_dscf1223

Rokitnik jest nazywany królem jesiennych owoców. Dzięki swoim wartościom posiada zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie. Jego wyjątkowe właściwości to przede wszystkim wysoka zawartość witaminy C – obok dzikiej róży ma jej najwięcej spośród wszystkich jesiennych owoców. W połączeniu ze złocistym miodem tworzy niesamowitą bombę witaminową, w sam raz na zdradliwą jesienną pogodę.

DIY: Honey with Sea Buckthorn

Sea buckthorn is called the king of autumn fruits. Thanks to its values is used both in the kitchen and in medicine. Its unique properties are primarily high content of vitamin C – next to the wild rose is the most among all the autumn fruits. In combination with golden honey it creates an amazing vitamin bomb, just in time for treacherous autumn weather.

Składniki / Ingredients:

200 ml miodu / 200 ml of honey
50 g owoców rokitnika / 50g sea-buckthorn berries

_dscf1220

Owoce rokitnika oczyszczone i osuszone umieszczamy w słoiczku. Aby oddzielić nasiona rokitnika od gałązek można to zrobić za pomocą nożyczek lub zamrozić i po prostu oderwać owoce. Niezmrożony rokitnik jest bardzo delikatny i pęka wypuszczając gęsty żółty sok. Całość zalewamy miodem.

_dscf1221

Tak przygotowany miód świetnie nadaje się do herbaty, jako dodatek dodań, albo po prostu profilaktycznie jedzony prostu ze słoiczka. Aromat rokitnika idealnie łączy się ze słodyczą miodu – zapach jest nieziemski.

_dscf1222

_dscf1224

_dscf1223

_dscf1226

Jedna myśl na temat “DIY: Miód z rokitnikiem

Dodaj komentarz