DIY: Sałatka ze szpinakiem, truskawkami, serem pleśniowym, szparagami i orzechami włoskimi

_DSCF9102

Wiosna na całego! Pierwsze truskawki, sprężyste szparagi, zielony szpinak, tyle dobrodziejstw! Gdzieś zobaczyłam połączenie truskawek ze szparagami i pomyślałam – to jest to! Przy pierwszej okazji kupiłam koszyczek pękatych czerwonych cudowności, pęczek szparagów i popędziłam do domu gotować. Właściwie to kroić i mieszać, bo przygotowanie tej nie wymaga nic i innego i jest bajecznie proste! No to już, nie ma co czekać :)

DIY: Salad with spinach, strawberries, blue cheese, asparagus and walnuts

Spring has come for good! The first strawberries, spring asparagus, green spinach, so many goodness! Somewhere I saw a combination of strawberries with asparagus and I thought – this is it! At the first opportunity I bought a basket of bulky red miraculous, a bunch of asparagus and raced home to cook. Actually, cut and stir, because the preparation of it does not require nothing else, and it is sooo easy! Well, now, no need to wait :)

 

Składniki / Ingredients:

kilka truskawek / a few strawberries

3-4 świeże zielone szparagi / 3-4 fresh green asparagus

szpinak / spinach

ser pleśniowy / blue cheese

orzechy włoskie / walnuts

olej lniany / linseed oil

sok z pomarańczy / orange juice

_DSCF9097

Szpinak, truskawki i szparagi myjemy i osuszamy.

Truskawki kroimy na ćwiartki, szparagi na mniejsze kawałki – jeżeli widzicie, że mają zdrewniałe dolne części to odetnijcie je i delikatnie obierzcie nie więcej niż do połowy.

_DSCF9098

Ser pleśniowy pokrójcie w mniejszą kostkę, orzech delikatnie pokruszcie. Do miski dodajcie szpinak, szparagi, truskawki, ser i orzechy, a całość skropcie olejem lnianym i sokiem z pomarańczy. Ja nie doprawiałam solą i pieprzem, ponieważ chciałam czuć dokładniej wszystkie smaki, poza tym ser jest dość słony.

_DSCF9099

_DSCF9102

_DSCF9100

_DSCF9105

Dodaj komentarz