DIY: Stek z frytkami z batatów, sałatką z żurawiną i jarmużowym pesto

_DSCF7421

Dobry stek zależy od tego, z jakiego jest mięsa, ale też od osoby go przygotowującej. Bardzo łatwo jest bowiem sprawić, żeby dobrze wysmażony nabrał struktury gumowego kapcia. Przyznaję się od razu, że moja przygoda ze stekami była długa i trudna. Do tej pory uważam, że M. jest mistrzem i nigdy nie będę ich tak dobrze przyrządzać jak on – równowaga musi być ;) A dobry stek w towarzystwie słodkich frytek i kwaśnej żurawiny to już zakrawa na „foodporn” ;)

DIY: steak with sweet potato fries, salad with cranberries and kale pesto

A good steak depends on what kind of meat you are using, but also from person preparing it. It is very easy in fact to make instead of well-done somethng on the structure of the rubber slipper. I admit right away that my adventure with steak was long and difficult. So far, I believe that M. is a master and I never will prepare them as well as he – balance needs to be ;) A good steak, accompanied by sweet potato french fries and sour cranberry can be a „foodporn” ;)

Składniki / Ingredients:

2 steki z rostbefu / 2 rostbeaf steaks

50g świeżej żurawiny / 50g fresh cranberries

pomidorki koktajlowe / cherry tomato

garść jarmużu / a handful of kale

oliwa z oliwek / olive oil

1-2 bataty / 1-2 sweet potato

1 ząbek czosnku / 1 garlic clove

kawałek sera cheddar / a piece of cheddar

kilka orzechów laskowych / few hazelnuts

sól, pieprz, tymianek / salt, pepper, thyme

_DSCF7413

Mięso przed smażeniem powinno poleżeć przez godzinę w temperaturze pokojowej.  Obsypać grubo mielonym pieprzem. Smażyć najlepiej na patelni grillowej, posmarowanej delikatnie tłuszczem.

_DSCF7414

W zależności od tego, jaki chcecie stopień wysmażenia i d grubości mięsa, należy smażyć od 1,5 – 4 minut z każdej strony. Używajcie szczypiec do obracania mięsa – nie nakłuwajcie widelcem :)

_DSCF7418

Jarmuż umyć i dokładnie osuszyć, wrzucić do rozdrabniacza razem z oliwą, serem, orzechami i czosnkiem i zblendować na pesto.

_DSCF7416

Bataty pokroić w paski, ułożyć na pergaminie, skropić oliwą, solą, pieprzem i tymiankiem i piec ok 15-20 minut w 180 stopniach.

_DSCF7417

Kiedy steki są usmażone przełożyć je d naczynia żaroodpornego i wstawić na 5 minut do ciepłego piekarnika, aby odpoczęły.

Pomidorki pokroić w połówki, wymieszać e z mixem sałat i żurawiną i skropić pesto. Podawać do steku i frytek. Stek dopiero przed jedzeniem posolić solą morską i położyć kawałek masełka :)

_DSCF7419

_DSCF7421

_DSCF7420

_DSCF7422

_DSCF7423

Dodaj komentarz