DIY – Pakowanie niestandardowych wymiarowo prezentów na Boże Narodzenie

Jutro Mikołajki, więc spieszę dla Was z pomysłami na pakowanie prezentów. Nie zawsze nasze prezenty to perfekcyjne prostokąty czy kwadraty, które da się zgrabnie zapakować. Czasem, nawet pomimo tego, że są foremne nie zawsze ich rozmiary pozwalają w całości zawinąć je papierem, który jest na nie np. zbyt wąski. Dzisiaj mam dla Was 3 szybkie instrukcje, jak zapakować niestandardowe wymiarowo prezenty.

Pokażę Wam jak zapakować dużo wymiarowy prezent, na który nasza rolka papieru może być za wąska, prezent okrągły oraz butelkę.

Będziemy potrzebować

papier do pakowania
taśmę klejącą przeźroczystą
nożyczki

Zaczynamy od pudełka o dużych wymiarach. Co w sytuacji, gdy nasz papier jest za wąski i nie starczy go nam, aby w całości pokryć brzegi? Ja w takiej sytuacji stosuję metodę na dwie warstwy:

 1. Najpierw odmierzam potrzebną ilość papieru na węższe boki (kładę karton na brzegu rolki i turlam go odmierzając każdy bok.
 2. Następnie stawiam karton na środku i zawijam oba boki, dokładnie naciągając papier, aby nie został luz. Zabezpieczam taśmą u góry i zawijam pozostały papier wystający poza bryłę.
 3. Następnie powtarzam czynność odmierzania dla szerszych boków.
 4. Zawijam brzegi, najpierw jedną stronę – każde zagięcie zabezpieczając taśmą – dzięki temu mam pewność, że nic mi się nie przesunie i nie zmarszczy.
 5. To samo robię z drugą stroną – polecam Wam zaginać brzegi do linii pudełka zanim zagniecie je i przykleicie taśmą.

Okrągłe pudełka wcale nie są takie trudne do zapakowania. Wystarczy kilka prostych tricków i będziecie mieć pięknie i zgrabnie zapakowany prezent o kształcie walca.

 1. Aby zapakować okrągłe pudełko należy odmierzyć odpowiednią ilość papieru, tak, by po owinięciu dookoła zostało trochę na zakładkę.
 2. Zawijamy papier wokół pudełka – jeżeli chcecie możecie pozostawić dno odsłonięte, ale możecie też wstępnie zawinąć papier pod spód.
 3. Następnie od wewnętrznej strony zaginamy brzeg papieru i zaczynamy zakładać na harmonijkę – przy brzegu pudełka zaginamy papier i robimy zakładkę w kształcie trójkąta w stronę środka pudełka. Polecam zabezpieczyć na tym etapie taśmą.
 4. Zaginamy kolejne elementy kierując się po okręgu. Całość na koniec zabezpieczamy taśmą.
 5. Na koniec możecie odwinąć byle jak zawinięty dół i zrobić to samo od spodu.

Od czasu do czasu zdarza się, że obdarowujecie kogoś butelką dobrego alkoholu? Mam dla Was ciekawy sposób na zawinięcie butelki. Kilka innych znajdziecie już z poprzednich lat (np. tu), ale ten jest chyba zdecydowanie najbardziej efektowny.

 1. Wycinacie z papieru kwadrat i składacie go na pół po skosie. Odmierzcie taką ilość, aby po obu stronach butelki był zapas.
 2. Następnie z jednej strony zaginamy brzeg w harmonijkę.
 3. Zaginamy papier do momentu, aż przekroczymy połowę (minimalnie, chodzi o to, aby ostatnie zagięcie miało trójkątny czubek).
 4. Na koniec układamy butelkę po przeciwnej stronie papieru i zawijamy ją – od dołu zaginamy papier zabezpieczając go taśmą.

 

Na koniec mam dla Was ostatnią poradę/trik, który ja bardzo często stosuję – jeśli macie nieforemny prezent, który sam w sobie ciężko jest zapakować (np. sweter, zabawka, pluszak, wazon, kilka drobnych mniejszych rzeczy) macie dwie dodatkowe opcje do wyboru:

 1. Po prostu znaleźć na to karton, do którego to się zmieści i np., zabezpieczyć w środku folią bąbelkową, karbowaną tekturą, lub wyciąć paski z gazet i zrobić coś w stylu sianka, żeby nie latało luźno wewnątrz.
 2. Jeśli da się z tego zrobić walec, bo jest to np. coś z materiału to można to zrolować i zawinąć w papier robiąc tzw. cukierka, czyli zawiązując tasiemki po obu końcach i zostawiając rozpostarte brzegi papieru.

0 comments on “DIY – Pakowanie niestandardowych wymiarowo prezentów na Boże NarodzenieAdd yours →

Leave a Reply