DIY: Zwierzęce portrety

Nie na wszystkie pomysły wpadam sama. Często źródłem inspiracji są dla mnie moi znajomi i przyjaciele oraz rodzina. I tak było w tym przypadku. Moja para przyjaciół, posiadająca dwa koty i psa poprosiła mnie, czy mogłabym wykonać dla nich portrety ich futrzaków wklejone w portrety w stylu renesansowym/barokowym. Challenge accepted! Idą święta, więc może to być fajny prezent dla posiadaczy zwierząt. Jeśli jesteście zainteresowani takimi portretami chętnie je dla Was wykonam, a dla tych, którzy, chcieliby spróbować własnych sił mam szybki tutorial.

 

Będziemy potrzebować

Photoshop (lub inny podobny program)
Portret w wysokiej rozdzielczości
Zdjęcie zwierzaka w wysokiej rozdzielczości

 

Jeżeli chodzi o program do obróbki zdjęć to najlepszy jest Photoshop (Darmową wersję testową na okres próbny pobierzecie tu), ale są też inne darmowe programy, o podobnych funkcjach, z których można skorzystać (np. ten, ten i ten)

Skąd wziąć zdigitalizowaną reprodukcję obrazu? Bardzo proste! Muzeum Narodowe oferuje nie tylko wirtualną galerię, ale także opcję dzieł w wysokiej rozdzielczości do pobrania. Wystarczy wejść na stronę Muzeum Narodowego i w ich galerii wyszukać sobie portrety. Po prawej stronie macie ikonkę do pobrania.

MN

Kiedy macie już zdjęcie pupila w wysokiej rozdzielczości (obrazy mają rozdzielczość zbliżoną do 1k np. 799×859) możecie zacząć pracę. Rozdzielczość jest super ważna, ponieważ niska jakość fotografii i zdjęcia spowoduje, że w przypadku wydruku w większym formacie pojawią się pixele i jakość będzie fatalna.

Otwieracie obraz i zdjęcie w osobnych oknach. Za pomocą lassa zaznaczacie głowę zwierzaka i wklejacie jako maskę na obraz. Jeżeli głowa będzie za duża możecie ją zmniejszyć wchodząc w opcje i rozmiar obrazu. Przeciągacie głowę w odpowiednie miejsce – najlepiej zmniejszyć sobie krycie do 50%, aby widzieć lokalizację głowy/szyi i dekoltu postaci pod spodem.

ph1

Następnie Cały czas operując warstwą maski gumką wymazujecie te części przyklejonego elementu, których nie chcecie na zdjęciu. Kiedy to już macie gotowe opcją smugi zaczynacie rozcierać granice głowy zwierzaka – polecam zacząć os najmniejszego rozmiaru smugi i ewentualnie stopniować i zwiększać efekt – pozwoli Wam to na stworzenie efektu sierści, który wycięliście wymazując brzegi gumką.

ph2

ph3

Jeżeli jakieś elementy głowy postaci wystają spod głowy zwierzęcia przejdźcie na tło i za pomocą stempla skopiujcie fragment tła, którym zamaskujecie tą część, tak, aby wyglądało to naturalnie – wystarczy zaznaczyć z klawiszem Alt obszar, który chcecie skopiować i zamalować tę część obrazu.

ph4

Ja dodatkowo kotom dorysowałam ucięte wąsy i rozmyłam je opcją smugi. Możecie je zrobić na nowej warstwie i delikatnie zmniejszyć krycie, aby wyglądały bardziej naturalnie. Jak Wam się podobają gotowe portrety? :)

Generał Szafir

Duchess Leja

Lady Bożena-2

port

 

0 comments on “DIY: Zwierzęce portretyAdd yours →

Leave a Reply