DIY: Boże Narodzenie – Pomysły na pakowanie prezentów

Kocham pakować prezenty! Każdą ilość, na urodziny, z okazji ślubu, czy wszelkich innych okazji, a Święta Bożego Narodzenia to najlepsza ku temu okazja! Dlaczego? Bo mam ich wtedy dużo do spakowania i mogę poszaleć z kreatywnością. Dzisiaj mam dla Was kilka prostych pomysłów na to, jak w sposób delikatny, ale efektowny zapakować prezenty. Mam też dla Was kilka wskazówek, które mogą być przydatne.

Pokażę Wam wersje zarówno minimalistyczne, jak i takie bardziej zdobione.

 

Będziemy potrzebować

papiery do pakowania (wzorzyste świąteczne, bądź gładki brązowy papier)
Tasiemki i sznurki (proponuję satynowe tasiemki lub skręcane sznurki)
bombki
sztuczne lub żywe gałązki świąteczne
metalowe dzwoneczki
malowane gałązki świąteczne
taśma klejąca
laski cukrowe

IMG_8551

IMG_8524

IMG_8521-2

 

Przede wszystkim kierujcie się prostą zasadą równowagi kolorystycznej – jeżeli macie kolorowe, wzorzyste papiery, dobierzcie do nich taki kolor tasiemki, który będzie pasował do kolorów na Waszym papierze. I albo tasiemka powinna być neutralna i nie agresywna, albo może być mocnym akcentem kolorystycznym. W przypadku mocnych akcentów i wzorzystego papieru polecam na tasiemce pozostać, nie dodając kolejnych dodatków, aby nie było zbyt pstrokato. Natomiast w przypadku stonowanej tasiemki warto dodać jakieś drobne elementy, które będą się wybijać ponad wzór, ale wciąż będą widoczne i nie zleją się z tłem. Przykłady poniżej:

IMG_8533

 

IMG_8530

 

Kolejny sposób na pakowanie i dekorowanie wzorzystych prezentów to akcent kolorystyczny – jeśli macie dość monochromatyczne opakowanie w jednym, bądź dwóch kolorach dodajcie do niego dekorację, która będzie porcją plamy koloru dodającej życia całości. Przykładem jest ten czerwono-biały świąteczny papier. Prezent obwiązałam złotą kokardką, aby nie zgubiła się na tle papieru, ale to właśnie akwarelowe listki ostrokrzewu przewinięte przez tasiemkę stanowią ten wspomniany właśnie kolorystyczny dodatek. Poniżej macie tez prosty przykład na subtelną dekorację – pudełko owinięte brązowym papierem obwiązałam czarno-czerwoną kokardką i dodałam dwa, różnej wielkości dzwoneczki metalowe.

IMG_8534

W przypadku brązowego papieru możecie zdecydować się na bogatsze ozdoby, ponieważ macie wręcz czyste płótno i papier robi tylko za tło. Polecam więc dodać kolorową tasiemkę, małą gałązkę choinki i np. laskę cukrową. Ja kocham żywe gałązki, ale ponieważ te prezenty już pojechały na drugi koniec Polski i musiałam je przygotować z wyprzedzeniem, nie chciałam ryzykować, że cięte żywe gałązki osypią się do czasu Wigilii.

IMG_8539

Jeżeli macie kilka mniejszych prezentów dla jednej osoby, zamiast pakować je razem w jedno pudełko możecie zrobić piramidkę, którą zwiążecie razem tasiemką. W przypadku piramidki, bez względu na to, czy macie parzystą, czy nieparzystą liczbę paczek, polecam Wam metodę naprzemienną, czyli brązowy papier i wzorzysty na zmianę. Ja zdecydowałam się dodać papier we wzór w ilex, czerwoną tasiemką obwiązałam całość, a dla dopełnienia efekty na samej górze wetknęłam jeszcze akwarelową gałązkę ilexu aby domknąć kompozycję.

BeFunky-collage1

Zastanawiacie się pewnie, co z nieforemnymi prezentami, które nie mają kształtu prostokątów? Jest na to kilka wskazówek – po pierwsze jeśli przedmiot jest podłużny, zawsze możecie wykorzystać metodę na cukierka – owinąć przedmiot papierem, zabezpieczyć brzegi papieru wzdłuż taśmą, a tasiemkami zawiązać końce na kształt boków cukierka. Drugi sposób to na torebkę – jeśli Wasz przedmiot na dole jest szerszy na węższy na górze zawsze możecie dół opakować identycznie jak pudełku, a następnie górę zrobić na zakładkę i zacząć zawijać od węższej strony w dół, trochę jak papierową torbę – polecam spiąć dekoracyjnym spinaczem i gotowe.

BeFunky-collage

 

1 comment on “DIY: Boże Narodzenie – Pomysły na pakowanie prezentówAdd yours →

Leave a Reply