Zwiedzamy Polskę: Karpacz i Świątynia Wang

IMG_0107

Karpacz to malownicze miasteczko położone w Sudetach Zachodnich. Z Wrocławia można dojechać tam w niecałe dwie godziny. Jest to popularny punkt turystyczny, ponieważ zimą zamienia się w kurort narciarski. Karpacz jest również położony u podnóża trzeciej co do wysokości góry w Polsce, czyli Śnieżki i to właśnie ona była celem naszego wyjazdu, ale o niej następnym razem. Dziś słów kilka o samym Karpaczu.

Miasto to obfituje w różnego rodzaju apartamenty, kwatery, hotele i pokoje do wynajęcia. Wybór jest przeogromny i możecie wybrać sobie SPA, malutki hotelik, lub olbrzymi kurort jak np. Gołębiewski. Ponieważ miasto leży na zboczu góry, sporo jest w nim krętych uliczek i dosłownie pnie się do góry. My wybraliśmy hotel położony przy samym centrum, aby mieć blisko do deptaka.

k2

IMG_0093

IMG_0311

IMG_0105

Za każdym razem jak tam jestem zachwyca mnie architektura, malownicze domki i sama historia miasta. Warto przespacerować się jego uliczkami i poodkrywać perełki architektoniczne.

k28

IMG_0104

IMG_0100

IMG_0099

Jednym z nich jest położony przy głównym deptaku Hotel Rezydencja, który ma piękną drewnianą elewację. Przed nim powstał także park miniatur, który przyciąga głównie dzieci, ale nie tylko. Tuż obok położony jest słynny tor saneczkowy Kolorowa, który robi wrażenie swoim rozmiarem.

IMG_0097

IMG_0098

 

IMG_0106

IMG_0109

IMG_0107

Na końcu aleji Konstytucji 3-go Maja znajduje się także skwer z rzeźbionymi w drewnie figurami i Muzeum Karkonoskie Tajemnice, w podziemiach którego za pośrednictwem interaktywnej wystawy można poznać historię Karkonoszy.

k1

 

Jeśli szukacie ciekawego miejsca na obiad, polecam chociaż raz zajrzeć do Browaru Restauracyjnego Sowiduch. Można tam zjeść regionalne potrawy, jak np. Kwaśnica, czeski smażony ser, Kluski góralskie, czyli mięsne cepeliny, a ponadto steki oraz wyśmienite ryby. Jak to browar, Sowiduch ma też w swojej ofercie rożne piwa własnej produkcji. Warto zamówić deseczkę degustacyjną, dzięki czemu można skosztować kilku z nich bez obawy, że następny dzień będzie ciężki.

IMG_0108

IMG_0111

k27

IMG_0113

IMG_0115

IMG_0116

IMG_0114

IMG_0118-2

IMG_0119-2

 

Perełką Karpacza jest Świątynia Wang. Jest to wykonany w całości z drewna, bez ani jednego gwoździa malutki kościół. Pierwotnie powstał on w Skandynawii, a dokładniej w miejscowości Vang w Norwegii. Kościół ten rozebrano i w 1984 roku i na życzenie pruskiego króla Wilhelam Fryderyka IV został sprowadzony do Szczecina, aby następnie przenieść go do muzeum w Berlinie, jednak finalnie został przewieziony na Śląsk. Świątynia Wang uważana jest za najstarszy kościół drewniany w Polsce.

k29

k5

k8

k3

k4

IMG_0293

k25

IMG_0309

k26

 

Z ciekawostek,na malutkim cmentarzu przy kościele, poza dawnymi nagrobkami spotkać można też bardziej współczesne nazwiska, jak chociażby Tadeusza Różewicza.

k6

k7

 

Dodaj komentarz