Zwiedzamy Polskę: Zamość i Krasnobród

Pierwszy mini przewodnik po Zamościu opublikowałam 6 lat temu, więc chyba warto odrobinę odświeżyć te informacje, bo przez 6 lat sporo się zmieniło :) Pewnych miejsc ubyło, jak opisywany wtedy przeze mnie Browar Zamojski, ale pojawiły się inne :) Zamość zyskał także dużo pod względem renowacji.

 

Zamość pewnie znacie z lekcji historii, albo plastyki. Perła Renesansu, Padwa Północy, miasto idealne. Wzorowane właśnie na Padwie i z bardzo wyraźnymi włoskimi wpływami. Wystarczy przejść się ulicą Kolegiacką i wejść w podwórka, żeby momentalnie przenieść się do Włoch. Koniecznie eksplorujcie sobie te zamojskie zakamarki, bo można trafić na istne perełki.

zm11

zm9

 

Sam Rynek Wielki już Wam pokazywałam, ale będąc w Zamość zawsze warto się tam wybrać. Uważam osobiście – i pewnie jestem nieobiektywna – że zamojska Starówka jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Charakterystyczny budynek Ratusza, bajecznie kolorowe kamienice Ormiańskie na prawo od niego, malownicze podcienia dookoła.

IMG_8711

zm17

IMG_8715

zm23

zm22

zm20

IMG_8708

zm19

zm21

 

Będąc w Rynku warto odwiedzić Muzeum miejskie Zamościa. Mieści się ono w dwóch kamienicach Ormiańskich i pomimo, iż nie jest szczególnie duże, to jest to spora dawka historii rodu Zamoyskich, można poznać trochę historię samego miasta i tych terenów, a także zobaczyć makietę całego miasta.

zm15

zm14

zm13

W Rynku naprzeciwko Ratusza znajdują się też dwie restauracje, w których można spróbować lokalnych dań: Bohema i Padwa. My tym razem skończyliśmy w Padwie. Serwują między innymi lokalną zupę kurkową, tarciucha (placek ziemniaczany w formie baby), lokalne dania z dziczyzny i moje dwie ulubione potrawy: rosół z kołdunami i golasa biłgorajskiego, czyli piróg biłgorajski z kaszy gryczanej, twarogu u ziemniaków, tylko podany bez ciasta drożdżowego, w którym jest zapiekany.

zm18

 

Warto będąc na Starówce podejść też pod starą Synagogę – odbywają się w niej wernisaże, koncerty i można ją też zwiedzać. Jak ja chodziłam do liceum była w niej biblioteka miejska, którą później przenieśli i odrestaurowali to miejsce. Jeśli chcecie zjeść dobre lody i wypić dobrą kawę, to przy samej synagodze tuż obok siebie macie lodziarnię Bosko z ogrooomnymi porcjami lodów oraz kawiarnię Mazagran z kawami speciality.

zm24

zm12

Tuż obok Starówki znajduje się Park Zamoyskich, który niegdyś został wybudowany wokół Pałacu. Pałac obecnie mieści w sobie I LO, na czas remontu dawnej Akademii Zamoyskich, w którym wcześniej się ono znajdowało, a jak tylko przeniosą się z powrotem przyjdzie pora na remont samego Pałacu. Park ostatnio tez został przepięknie odświeżony, odnowiono mury warowne, Powstała kawiarnia na jego terenie i dużo ścieżek spacerowych.

zm3 (1)

zm1 (1)

zm10

Kolejnym miejsce, bardzo świeżym na mapie Zamościa jest Muzeum PRL – to kolekcja gromadzonych przez lata przez właściciela reliktów PRL zamknięta w malutkim domku. Niech Was nie zmyli rozmiar – my spędziliśmy tak godzinę, co chwilę odkrywając nowe bibeloty i ciekawostki ukryte na półkach. Na czas zwiedzania dostaniecie też klasyczną oranżadę w butelce.

zm7

zm6

zm5

zm4 (1)

 

A jak już jesteście blisko wylotu z Zamościa w kierunku Krasnobrodu, to koniecznie wybierzcie się tam. W Krasnobrodzie jest zalew kąpielowy, który jest lokalną atrakcją i ma świetnie zagospodarowaną infrastrukturę wokół. Ale to co nas tam przyciągnęło to liczne szlaki spacerowe, wąwozy krasnobrodzkie i kaplica św. Rocha u szczytu jednego z wąwozów w środku lasu.

kr2

kr1

 

0 comments on “Zwiedzamy Polskę: Zamość i KrasnobródAdd yours →

Leave a Reply