DIY: Bułeczki Bao – przepis podstawowy

_IMG_0296

Bułeczki bao to miłość od pierwszego dotknięcia. Dlaczego dotknięcia? Bo są niesamowicie mięciutkie i delikatne. Lekkie jak chmurka, puszyste, a do tego szybko się je paruje. Sekret bułeczek tkwi w odpowiednio zagniecionym cieście i czasie, który pozwoli mu wyrosnąć. Nie należy się śpieszyć z ich przygotowaniem, bo im więcej serce się w nie włoży, tym lepsze wyjdą. Dzisiaj mam dla Was podstawowy przepis na bułeczki bao, ale niebawem podzielę się kolejnymi, już z nadzieniem.

 

Składniki:

300 g mąki
3 łyżeczki cukru
4 g drożdży instant
1/4 łyżeczki soli
1 łyżka oleju
150 ml wody

 

 

Przygotowanie:

  1. Do miski wsypujemy mąkę, drożdże instant i cukier, a następnie za pomocą haka do wyrabiania ciasta mieszamy, powoli dodając wodę, a po niej olej.
  2. Zagniatamy, aż ciasto będzie gładkie i nie będzie się kleić. Wyrabiając ręcznie, ciasto trzeba ugniatać co najmniej około 10 minut, aż będzie naprawdę gładkie i nie będzie już lepkie. Dodajemy sól i zagniatamy ponownie, aż ciasto będzie gładkie.
    Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na ok 30 minut, aby wyrosło.
  3. Ciasto dzielimy na mniejsze porcje, wałkujemy na owalne placki, smarujemy z jednej strony olejem, wkładamy pasek z pergaminu do pieczenia, aby zapobiec sklejaniu i odstawiamy jeszcze na ok 10 minut, aby delikatnie wyrosły ponownie.
  4. Parujemy w drewnianym koszyczku przez ok 4-5 minut, nie należy się śpieszyć i za szybko podnosić pokrywki po zdjęciu z kąpieli wodnej.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz