DIY: Jeden dzień w Dreźnie

_IMG_3668.JPG

Drezno – niezwykle malownicze miasto w Niemczech zaledwie 100 km od polskiej granicy. Jeżeli szukacie ciekawego miejsca blisko Dolnego Śląska, to koniecznie się tam wybierzcie. Centrum jest wręcz napakowane ciekawymi miejscami i zapierającymi dech w piersiach budowlami.

Do Drezna można dojechać autem, bądź też koleją. To drugie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ wysiadając praktycznie w samym centrum na Hauptbanhof opuszczając budynek dworca wychodzimy w sam środek starego miasta. Stamtąd spacerem można obejść ścisłe centrum Drezna. Warto też wziąć pod uwagę Schones Wochenedne Ticket, czyli bilet weekendowy, na którym mogą jechać 1+4 osoby, nieograniczoną liczbę przejazdów w sobotę lub niedzielę od godz. 00:00 jednego dnia do 03:00 dnia następnego.

Wychodząc z dworca głównego w Dreźnie wchodzimy na Prager Str. – jest to deptak otoczony z obu stron sklepami i restauracjami. Pomiędzy mini znajdują się fontanny i ławki, przy których można usiąść.

_IMG_3639.JPG

_IMG_3642.JPG

Idąc dalej przechodzimy przez skrzyżowanie i wchodzimy w SeeStrase, którą docieramy do placu zwanego Altmarkt – znajdują się na nim budki z produktami od lokalnych dostawców oraz twórców rękodzieła. Można tam także napić się piwa, zjeść smażone kiełbaski lub inne przysmaki. Często w sezonie rozstawiona jest tam także karuzela lub diabelski młyn. Na prawo od Altmarkt widać także Kościół Św. Krzyża.

_IMG_3649.JPG

_IMG_3652.JPG

Mijamy Altmarkt, przechodzimy przez kolejne skrzyżowanie i wchodzimy na Schlosstrase. Jesteśmy otoczeni wręcz najbardziej charakterystycznymi budowlami Drezna. Po lewej stronie wyłania się Zamek w Dreźnie. Łączy on w sobie mix renesansu i baroku. Stanowił kiedyś rezydencję książąt Saksonii. Obecnie budowla ta liczy sobie ponad 800 lat, a w jej wnętrzu znajdują się dwie galerie sztuki.

_IMG_3653.JPG

_IMG_3657.JPG

Po prawej stronie znajduje się potężny gmach sądu, a za nim  – na prawo ponad kamienicami wznosi się majestatyczna kopuła Kościoła Marii Panny.

_IMG_3659.JPG

Mijając zamek skręcamy w lewo – naprzeciwko zamku znajduje się niesamowita Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie. Znana jest także jako Kościół Dworski. Jest on jedną z najwyższych nowożytnych budowli sakralnych, akie powstały na terenie Saksonii. Elewacja kościoła jest bardzo bogato zdobiona i pomimo, iż jest to budowla katolicka, to bardzo mocno widać w niej wpływy luterańskie, szczególnie we wnętrzu. Z zewnątrz mury budowli zdobi 78 figur świętych.

_IMG_3706.JPG

_IMG_3735.JPG

_IMG_3739.JPG

_IMG_3703.JPG

Zaraz za Katedrą i Zamkiem znajduje się chyba najbardziej rozpoznawalna i charakterystyczna budowla w Dreźnie, czyli Zwinger. Ten późnobarokowy zespół architektoniczny. Jego przepych architektoniczny jest bardzo silnie inspirowany pałacem Wersalskim. Dziedziniec z fontannami otoczony jest bogato rzeźbionymi elewacjami pawilonów. Jest to niezwykle urokliwe miejsce, za którym znajduje się również park ze stawem, stanowiące część kompleksu Zwingeru.

_IMG_3660.JPG

_IMG_3662.JPG

_IMG_3668.JPG

_IMG_3673.JPG

_IMG_3669.JPG

_IMG_3681.JPG

_IMG_3686.JPG

_IMG_3687.JPG

Tuż obok, naprzeciwko Katedry stoi także budynek Opery, a przed mi rozciąga się Plac Teatralny, na środku którego dumie góruje konny pomnik króla Saksonii Jana Wettyna.

_IMG_3707.JPG

_IMG_3709.JPG

_IMG_3710.JPG

W pobliżu mostu, nad samą Łabą podziwiać można także imponujący budynek Akademii sztuk Pięknych w Dreźnie. Uczelnia ta ma długoletnią tradycję. Drezno stanowi gospodarcze i kulturalne centrum Saksonii.

_IMG_3720.JPG

Przechodząc na drugą stronę Łaby przez Most Augusta można podziwiać niezwykle piękną panoramę Drezna.

_IMG_3715.JPG

_IMG_3743.JPG

_IMG_3721.JPG

_IMG_3745.JPG

_IMG_3726.JPG

_IMG_3748.JPG

Dodaj komentarz