DIY: Soczyste żeberka w miodowo-musztardowej glazurze z frytkami z batatów

_DSCF4743

Z czym kojarzą się Wam wakacyjne weekendy? Mi między innymi z grillem rozpalanym przez mojego tatę i długich wieczorach, podczas których całą rodziną siadaliśmy do stołu i rozmawialiśmy, dopóki komary nas nie przepędziły do środka. Na wspomnienie tych wieczorów, ale także jako powód do kolejnych przygotowałam ten przepis na żeberka. Można je wykonać zarówno w domu w piekarniku, jak i na grillu – co będzie dość czasochłonne, ale za to efekt wynagradza czekanie.

DIY: Juicy ribs in honey mustard glaze with sweet potato chips

What comes to your mind when you think of holiday weekends? For me, among other things, it’s my father’s grill and long evenings, during which we all sat down at the table and talked until the mosquitoes drove us inside. For the memory of those evenings, but also as a reason for those that will come I have prepared this recipe for ribs. They can be done both at home in the oven and on the grill – which will be quite time consuming, but the effect is rewarding waiting.

Składniki / Ingredients

Żeberka / Ribs
2 kg żeberek / 2 kg ribs
1 łyżka gorczycy 1 tablespoon of mustard seeds
2 łyżki czerwonej papryki w proszku/ 2 tablespoons of red paprika powder
1 łyżka granulowanego czosnku / 1 tablespoon of granulated garlic
sól i pieprz

Frytki / Fries
2 bataty / 2 sweet potatos
oliwa z oliwek / olive oil
zioła prowansalskie / herbes de Provence

Glazura / Glaze
1/3 szklanki słodkiego sosu orientalnego / 1/3 cup of sweet oriental sauce
2 łyżki miodu / 2 tablespoons of honey
1 łyżka musztardy francuskiej / 1 tablespoon French mustard

_DSCF4733

Mięso warto zamarynować dzień wcześniej. W tym celu najpierw w moździerzu rozcieramy sól z pieprzem i nasionami gorczycy, a następnie mieszamy to z papryką i czosnkiem i nacieramy dokładnie mięso z góry. Zawijamy w folię aluminiową i folię spożywczą i wkładamy na jeden dzień do lodówki.

_DSCF4734

Przed pieczeniem przygotowujemy glazurę – w rondelku umieszczamy sos orientalny, miód i musztardę i delikatnie podgrzewamy, nie doprowadzając do wrzenia, ale tak, aby miód się rozpuścił i wszystkie składniki połączyły.

_DSCF4735

Zamarynowane mięso odwijamy z folii spożywczej, kładziemy na folii aluminiowej na blaszce i smarujemy glazurą, a następnie ponownie zawijamy folię.

_DSCF4737

Pieczemy zawinięte ok 2 godziny w temperaturze 180 stopni.

_DSCF4738

Resztę glazury redukujemy na małym ogniu, tworząc sos do mięsa.

Bataty dokładnie myjemy i kroimy w cienkie frytki. Układamy na blaszce, skrapiamy oliwą i posypujemy ziołami.

_DSCF4739

Wkładamy do piekarnika na ok 15 minut przed końcem pieczenia żeberek – na ostatnie 10 minut pieczenia odwijamy też folię z mięsa, dając się skarmelizować glazurze.

_DSCF4741

_DSCF4740

Frytki solimy po pieczeniu na blaszcze i mieszamy do rozprowadzenia się soli. Żeberka podajemy z frytkami i np. prostą lekką sałatką oraz zredukowanym sosem miodowo-musztardowym.

_DSCF4744

_DSCF4745

_DSCF4746

_DSCF4742

_DSCF4743

Dodaj komentarz