DIY: Szparagi grillowane w boczku z jajkiem w koszulce

_DSCF4525

Piękno tkwi w prostocie. Akurat, gdy przygotowywałam ten przepis był u mnie mój brat, który po skosztowaniu porcji uznał, że właśnie odkrył swoje nowe ulubione warzywo. Trudno mu się dziwić – szparagi są wdzięcznym warzywem. Lekkie, delikatne, zdrowe, chrupiące i jednocześnie aromatyczne. Same się bronią i nie potrzebują wielu dodatków, ale jeśli zechcecie coś do nich dorzucić, to polecam zgrillować je z boczkiem i podać  jajkiem w kszulce. Przykro mi, ale na moim blogu raczej nie znajdziecie zdjęć płynnego żółtka (mam fobię, nie jadam niczego co ma surwe jajko, i owszem – płynne żółtko obrobionych termicznie jajek również wpada w tę kategorię :P)

DIY: Asparagus grilled in bacon with poached eggs

Beauty is in simplicity. Just when I was preparing this recipe, my brother was at my table, who, after tasting the serving, decided that he had just discovered his new favorite vegetable. It is hard to wonder – asparagus are a grateful vegetable. Light, delicate, healthy, crispy and yet aromatic. They defend themselves and do not need a lot of additives, but if you want to add something to them, I recommend to grill them with bacon and serve with egg in the jar. Sorry, on my blog probably you will not find pictures of liquid yolk (I have a phobia, I do not eat anything that has a raw egg, and yes – thermally proceeded but sill liquid egg yolks also fall into this category :P)

Składniki / Ingredients

500 g szparagów / 500 g of asparagus
3 jajka / 3 eggs
2 łyżki octu winnego / 2 tablespoons vinegar
1 łyżeczka soli / 1 teaspoon of salt
200 g boczku (ok 9 plastrów) / 200 g of bacon (about 9 slices)

_DSCF4522

Ze szparagów odcinamy twardy dół łodygi – jeśli skórka jest twarda, obieramy do około połowy łodygi.

Na desce układamy trzy plastry boczku, tak, aby jeden nachodził na drugi, na środku kładziemy po 3-4 szparagi i zawijamy.

_DSCF4523

Szparagi zawinęte w boczek grillujemy na patelni albo na grillu.

_DSCF4524

Podczas gdy szparagi się grillują przygotowujemy jajka w koszulce – do wrzącej wody dodajemy ocet winny i sól. Za pomocą łyżki robimy wir na środku i wbijamy do niego jajko, cały czas mieszając. Chwilę gotujemy i gdy uznamy, że ma już odpowiednią konsystencję w środku, wyciągamy.

Szparagi zgrillowane w boczku układamy na talerzu i podajemy z ugotowanym w koszulce jajkiem.

_DSCF4525

_DSCF4527

_DSCF4530

_DSCF4529

Dodaj komentarz