DIY: Placek z plantanami, miodem i orzechami włoskimi

_DSCF4225

Platany, czyli banany warzywne, to specyficzna odmiana znanych nam bananów. Tym, co je wyróżnia jest to, że zielone, są twarde i smakują jak surowy ziemniak. Słodyczy nabierają podczas obróbki cieplnej – i lepiej ich nie jeść na surowo :P Ich miąższ jest dość suchy i posiada lekko pomarańczowy odcień. Ten prosty placek wygląda efektownie, ale to też świetny sposób na podanie plantanów – z miodem i orzechami włoskimi smakuje cudownie :)

DIY: Pie with plantains, honey and walnuts

Plantains, or vegetable bananas, is a specific variety of banana known to us. What sets them apart is that they are tough, they are hard and they taste like raw potatoes. Sweetness is picked up during heat treatment – and better not eat them raw :P Their flesh is quite dry and has a slightly orange tint. This simple cake looks impressive, but it’s also a great way to give the plantains – walnuts and honey taste great together :)

Składniki / Ingrednients

ciasto francuskie / french pastry
1 duży plantan / 1 large plantain
3 łyżki miodu / 3 tablespoons of honey
1 łyżka orzechów włoskich / 1 tablespoon of walnuts

_DSCF4209

Ciasto dzielimy na dwie cześci – jedną trochę większą, drugą mniejszą. Większą część ukladamy w blaszcze o średnicy 20cm.

_DSCF4210

Plantana obieramy, obcinając oba końce a następnie ściągając z niego skórkę. Następnie kroimy go w plasterki i mieszamy z miodem i orzechami – warto wcześniej namoczyć orzechy w miodzie. Do wyłożonej ciastem foremki wykładamy plantany pokryte miodem i orzechami.

_DSCF4211

Na koniec przykrywamy wierzch ciasta pozostałym kawałkiem, wyrównujemy brzegi i robimy dekoracyjne nacięcia na wierzchu placka. Posypujemy cukrem.

_DSCF4213

Pieczemy ok 15-20 minut, aż ciasto się zrumieni. Polecam podawać polane miodem z gałką lodów waniliowych.

_DSCF4220

_DSCF4223

_DSCF4221

_DSCF4225

_DSCF4222

_DSCF4224

Dodaj komentarz