DIY: Grillowane krewetki w chilli i limonce

_DSCF4299

Krewetki bardzo dobrze komponują się z cytrusami. Na grilla idealnie sprawdzi się połączenie z chilli i limonką. Delikatne mięso krewetek wzbogacone o aromat skórki z limonki i czosnku, podkręcone odrobiną chilli to mieszanka, która nie rozczaruje. Do tego pikantny majonez i prosta przekąska z grilla gotowa.

DIY: Grilled shrimps in chilli and lime

Shrimp mix well with citrus. For the barbecue chillis and limes are perfect, because of their flavours. Delicate shrimp meat enriched with the aroma of peel of lime and garlic, twisted with a hint of chilli is a mixture that will not disappoint. Add to this a spicy mayonnaise and a simple grilled appetizer is ready.

Skladniki / Ingredients

ok. 40 krewetek tygrysich (500g świeżych lub mrożonych) / About 40 tiger prawns (500g fresh or frozen)
2 duże ząbki czosnku / 2 large garlic cloves
1 papryczka chilli / 1 chilli peppers
1 limonka / 1 lime
1 łyżka oleju kokosowego / 1 tablespoon of coconut oil
1 łzeczka miodu / 1 teaspoon of honey
szczypiorek do podania / chives for serving

Pikantny majonez / Spicy mayonnaise

6 łyżek majonezu / 6 tablespoons mayonnaise
1 łyżka słodkiej papryki / 1 tablespoon of sweet peppers
1 łyżka soku z limonki / 1 tablespoon of lime juice
szczypta pieprzu cayene / A pinch of cayenne pepper

_DSCF4294

Krewetki warto wcześniej chwilę wymoczyć w mleku – jeżeli macie mrożone można zalać je mlekiem zmieszanym z wodą w temperaturze pokojowej. Krewetki, o ile jest taka potrzeba, nacinamy wzdłuż grzbietu i oczyszczamy z tzw. niteczki. Czosnek i papryczkę chili siekamy drobno. Z limonki ścieramy skórkę i wyciskamy sok z połówki.

Oczyszczone krewetki przekładamy do miski, dodajemy czosnek i chilli, miód, startą skórkę i sok z połówki limonki i dokładnie mieszamy.

_DSCF4296

Przed grillowaniem dodajemy olej kokosowy i ponownie mieszamy – jeżeli nie macie nierafinowany, doda on lekko kokosową nutę krewetkom. Krewetki grillujemy po ok. 3 minuty z każdej strony.

_DSCF4303

Aby przygotować sos wystarczy wymieszać razem majonez, paprykę, chill i sok z limonki. Gotowe krewetki polecam serwować ze świeżą bagietką.

_DSCF4297

_DSCF4299

_DSCF4300

_DSCF4301

_DSCF4298

Dodaj komentarz