DIY: 3 Wielkanocne sałatki

sałatki

Święta Wielkanocne, w przeciwieństwie do Bożego Narodzenia kojarzą mi się z lekkimi potrawami. W końcu to wiosna, więc warto korzystać z tego, co ma nam do zaoferowania natura. Przygotowałam dla Was przepisy na 3 proste sałatki, które można wykonać bardzo szybko, a które będą idealne na Wasze Wielkanocne stoły.

DIY: 3 Easter Salads

Easter, as opposed to Christmas, I associate with light meals. Finally it is spring, so it is worth to use what nature has to offer for us. I have prepared for you recipes for 3 simple salads that you can make very quickly and which will be perfect for your holiday table.

Sałatka z soczewicą, gruszką i jajkiem / Salad with lentils, pear and eggs

_DSCF3764

4 ugotowane jajka na twardo / 4 cooked hard boiled eggs
200 g roszponki / 200 g roulette
2 gruszki / 2 pears
150 g gotowanej na parze soczewicy (może być już gotowa z puszki) / 150 g of steamed lentil (from the can is also good)
sól i pieprz / salt and pepper

Zaczynamy od przygotowania dresingu, aby smaki jego składników się dobrze wymieszały – do słoiczka dodajemy wszystkie składniki, zakręcamy i wstrząsamy do ich połączenia się. Roszponkę myjemy dokładnie i osuszamy. Gruszki kroimy na połówki, usuwamy gniazda nasennie, następnie przecinamy na mniejsze cząstki. Soczewicę gotujemy na parze – przed jej ugotowaniem warto wcześniej namoczyć ją w wodzie przez ok 30 minut, a następnie wypłukać na sitku. Zagotować wodę w garnku i nad nim umieścić sito do gotowania na parze lub zwykłe metalowe sitko, wsypać soczewicę i pod przykryciem gotować około 25 minut bez mieszania. W salaterce umieszczamy roszponkę, gruszkę, soczewicę i całość mieszamy. Polewamy gotowym dresingiem a na wierzch układamy ćwiartki jajek – nie dodajemy ich przed mieszaniem, aby się nie rozpadły.

Kolorowa sałatka z fetą, figami i bratkami / Colorful salad with feta, figs and pansies

_DSCF3790

15-20 kwiatów bratków / 15-20 pansies flowers
3 świeże figi / 3 fresh figs
200 g roszponki / 200 g roulette
100 g sera feta / 100 g feta cheese
kiełki rzodkiewki / radish sprouts
oliwa z oliwek / olives oil
sok z połówki cytryny / juice from half lemon
tymianek / thyme
sól i pieprz / salt and pepper

Roszponkę i kwiaty bratków płuczemy dokładnie i osuszamy. Ser feta kroimy w kostkę. Figi kroimy na połówki, a następnie cząstkujemy na paseczki. Sok z cytryny mieszamy z oliwą z oliwek i tymiankiem. Do roszponki dodajemy fetę, figi i bratki oraz kiełki rzodkiewki i polewamy dresingiem tymiankowym.

Sałatka z jajkiem, komosą ryżową, ogórkiem i winogronem / Salat with eggs, quinoa, cucumber and grapes

_DSCF3767

300 g komosy ryżowej / 300 g quinoa
pęczek świeżej szałwii / bunch of fresh sage
200 g zielonego winogrona / 200 g of green grapes
1 ogórek zielony / 1 green cucumber
4 jajka na twardo / 4 hard boiled eggs
4 łyżki oleju lnianego / 4 tablespoons linseed oil
sok z połówki cytryny / fuice from half of lemon
sól i pieprz / salt and pepper

Najpierw gotujemy kaszę. Płuczemy ja na sitku pod zimną wodą. Następnie do garnka wlewam 1 i 2/3 szklanki wody na 1 szklankę kaszy i zagotowujemy przez 2-3 minuty. Po obgotowaniu kaszę trzymamy pod przykryciem aby napęczniała przez ok 1 minut. Umyte winogrona kroimy na połówki, a ogórka w kostkę. Ugotowaną kaszę mieszamy z winogronem, ogórkiem i całymi liśćmi szałwii, mieszamy razem i doprawiamy solą i pieprzem. Olej lniany mieszamy z sokiem z cytryny i polewamy tak przygotowanym dresingiem sałatkę. Jajka kroimy na ćwiartki i układamy na sałatce. Podajemy posypane dodatkowo solą i piepeprzem

Dodaj komentarz