DIY: Bananowo-malinowy koktajl z chia

_DSCF3836

Wszystko wskazuje na to, że wiosna zostaje u nas na stałe :) Robi się co raz cieplej i jest to chyba najpiękniejszy moment tej pory roku, kiedy kwiaty na drzewach zaczynają kwitnąć, a listki rozwijać się z pączków na gałęziach. Od jakiegoś czasu zmieniłam swoje nawyki żywieniowe – w dni robocze na śniadanie wypijam koktajl zamiast śniadania. Dzięki temu, że ma w sobie banana i nasiona chia jest nie tylko pożywny i sycący, ale także zdrowy. Nasiona chia dodatkowo przyśpieszają metabolizm i wspierają trawienie – wierzcie mi, żadna dieta nie jest potrzebna, jeśli odpowiednio zadbacie o to co i w jakich ilościach jecie :)

DIY: Banana-raspberry cocktail with chia

It seams that spring stays with us permanently :) It gets warmer and it is probably the most beautiful moment of the season when the chubby trees start to bloom and the leaves grow from buds on the twigs. For some time I’ve changed my eating habits – from Monday to Friday I drink a cocktail instead of eating breakfast. Thanks to the fact that it has a banana and chia seeds is not only nutritious and filling but also healthy. The chia seeds in addition accelerate the metabolism and support the digestion – believe me, no diet is needed if you take care of what and in what quantities you eat :)

Składniki / Ingredients

1,5 szklanki mleka (polecam sojowe waniliowe) / 1.5 cups of milk (I recommend vanilla soy)
1 banan / 1 banana
0,5 szklanki malin / 0,5 cup raspberries
3 łyżki nasion chia / 3 tablespoons chia seeds

_DSCF3841

Ja użyłam mrożonych malin, ponieważ chciałam, aby konsystencja była gęstsza, przypominająca trochę mrożone smoothie :)

_DSCF3843

Banana oczywiście obieramy ze skórki. Wszystkie składniki umieszczamy w blenderze oprócz nasion chia – dodajemy je specjalnym otworem od góry w trakcie blendowania – dzięki temu nie przykleją się do ścianek kielicha. Wystarczy jedna minuta i gotowe! :)

_DSCF3836

_DSCF3838

_DSCF3839

_DSCF3840

Dodaj komentarz