DIY: Wieprzowina tonkatsu

_DSCF1816

Wieprzowinę tonkasu pierwszy raz spróbowałam we wrocławskiej ramenowni i od razu zakochałam się w tym delikatnym mięsie i aromatycznym sosie, jakim była polana. Tonkatsu nie bez powodu jest powszechnie nazywane japońskim schabowym , bowiem jest to nic innego, jak kotlet wieprzowy smażony w chrupiącej panierce. Zapytacie pewnie – co w tym takiego wyjątkowego w związku z tym? Otóż moi drodzy, sekret tkwi w sosie oaz w panierce. Tradycyjnie powinno się stosować panko – czyli japoński rodzaj bułki tartej, o grubszej fakturze – ja wykonałam ją samodzielnie :) Sos też zrobiłam sama, zaczynając od tego, że nie miałam sosu Worcestershire, więc jego również przygotowałam od podstaw :P

DIY: Tonkatsu pork

Tonkatsu pork I’ve tried for the first time in Wroclaw ramen restaurant and immediately fell in love with this delicate meat and aromatic sauce, which it was served with. Tonkatsu not without reason, it is commonly called Japanese schabowy, because it is nothing like a pork chop fried in crispy breadcrumbs. You will probably ask – what’s so special about it? Well, my dear, the secret is in the sauce and in breadcrumbs. Traditionally should be used panko – a Japanese type of bread crumbs, a coarser texture – I have prepered it myself :) The sauce I’ve also did on my own, starting with the fact that I did not have Worcestershire sauce, so its also have been prepared from scratch by me :P

Składniki / Ingredients:

kilka kotletów wieprzowych / few pork chops
panko lub sucha bagietka / panko or dry baguette
2 jajka / 2 eggs
mąka / flour
sól i pieprz / salt and pepper

Sos Tonkatsu / Tonkatsu sauce

1 łyżka keczupu / 1 tablespoon ketchup
2,5 łyżk sosu Worcestershire / 2,5 tablespoon Worcestershire sauce
1,5 łyżki sosu rybnego lub sojowego / 1,5 tablespoons of fish or soy sauce
1 łyżka miodu / 1 tablespoon honey

_DSCF1804

Jeżeli nie macie panko warto zacząć od przygotowania panierki – ususzoną bagietkę pokrojoną w mniejsze kawałki wrzucamy do woreczka i tłuczkiem do mięsa rozbijamy tak, aby powstały drobne okruszki, ale dość grube.

Kotlety należy lekko obtłuc z każdej strony i doprawić solą i pieprzem.

_DSCF1806

Najpierw obtaczamy je w mące, następnie w jajku i bułce i powtarzamy raz jeszcze jajko i bułkę, nakładając dwie warstwy.

_DSCF1805

_DSCF1808

Aby wykonać sos najlepiej wszystkie składniki umieścić w słoiczku, zamknąć pokrywkę i chwilę wstrząsać, aż dokładnie się ze sobą połączą.

Kotlety smażymy pojedynczo w głębokim tłuszczu, dobrze rozgrzanym do ok 70-80 stopni, przez ok 4 minuty z każdej strony, aż staną się rumiane. Wieprzowinę podawać pokrojoną w cienkie paseczki w sam raz na kęs, polaną sosem i posypaną sezamem. Dobrze smakuje również z ryżem i świeżym szczypiorkiem.

_DSCF1809

_DSCF1814

_DSCF1810

_DSCF1816

_DSCF1812

Dodaj komentarz