DIY: Tortilla de patatas

_dscf1511

Mam nadzieję, że ten Nowy Rok zaczęliście w pozytywnej atmosferze :) Życzę Wam wszystkim, aby Wasze cele zostały osiągnięte oraz aby 2017 był jeszcze lepszy od poprzedniego. Ja żegnam 2016 bogatsza o nowe doświadczenia, gdyż było to dla mnie niesamowicie intensywny i pracowity rok.

Tortilla de patatas to jedno z najbardziej znanych hiszpańskich dań tej kuchni. Jest niezwykle prosta w przygotowaniu i przy tym bardzo pożywna. Tortilla będzie świetna na śniadanie, jako porządna porcja białka i potasu. Można serowować ja zarówno na ciepło, jak i na zimno, a odpowiednimi sosami modyfikować styl, w jakim chcecie ją podać.

I hope that this New Year you started in a positive atmosphere :) I wish all of you to your goals have been achieved and that 2017 will be even better than the last one. I said goodbye 2016 richer for a new experience, because for me it was incredibly intense and busy year.

Tortilla de patatas is one of the most famous Spanish dishes of this cuisine. It is extremely easy to prepare and very nutritious at the same time. Tortilla will be great for breakfast, as a decent portion of protein and potassium. You can eat it both hot and cold, and thanks to the relevant sauces modify the style in which you want to serve it.

Składniki / Ingredients:

2 małe ziemniaki / 2 small potatoes
2 jajka / 2 eggs
garść szpinaku / a handful of spinach
pół cebuli i 1 ząbek czosnku / half an onion and 1 clove garlic
20 ml śmietanki 30% / 20 ml 30% cream
sól i pieprz / salt and pepper

_dscf1505

Ziemniaki obieramy i kroimy w cienkie plasterki. Jeżeli zależy Wam na czasie możecie je wcześniej chwilę podgotować, ale w tradycyjnym przepisie się je tylko podsmaża.

_dscf1506

Cebulę kroimy w piórka, czosnek siekamy drobno, podsmażamy na maśle na patelni, dodając następnie ziemniaki w plasterkach.

_dscf1507

_dscf1508

Kiedy cebula i ziemniaki zmiękną dodajemy szpinak i chwile blanszujemy.

_dscf1509

Jajka mieszamy ze śmietanką, doprawiamy solą i pieprzem i mieszamy na gładką masę. Zalewamy nią warzywa na patelni i chwilę podsmażamy, a następnie wstawiamy do piekarnika, aby się zapiekło.

_dscf1510

Ja najbardziej lubię na ciepło, ale na zimno z gęstym jogurtem też jest świetna. Pamiętajcie, żeby nie złapać ręką bez rękawicy rozgrzanej rączki patelni – wierzcie mi na słowo  nic przyjemnego ;)

_dscf1511

_dscf1513

_dscf1512

Dodaj komentarz