DIY: Pieczony z miodem grejpfrut z bakaliami

_DSCF1831

Czy w waszej diecie jest miejsce na grejpfruty? Znam wiele osób, które nie przepadają za tym owocem, ze względu na jego charakterystyczną gorycz oraz fakt, że część odmian charakteryzuje się dość silną kwasowością. Jest na to jednak sposób – bardzo prosty. Słyszeliście o pieczonych grejpfrutach? Nie? To spróbujcie koniecznie – delikatnie skarmelizowany z miodem, posypany bakaliami to niebo w gębie!

DIY: Honey baked grapefruit with nuts and dates

Is in your diet a place for grapefruit? I know many people who don’t like this fruit, due to its characteristic bitterness, and the fact that some of the varieties is characterized by a relatively strong acidity. There is a way, however – very simple, to remove that flavours. You’ve heard of baked grapefruit? No? It is necessary to try – gently caramelized with honey, sprinkled with nuts and dried dates is heaven in my mouth!

 

Składniki / Ingredients

1 grejpfrut / grapefruit
1 łyżka nerkowców / 1 tablespoon cashew
1 łyżka orzechów włoskich / 1 tablespoon walnuts
2 łyżki miodu / 2 tablespoons honey
2 daktyle suszone / 2 dried dates

_DSCF1825

Grejpfruta kroimy na pół. Ostrym nożykiem wycinamy miąższ dookoła, tak, aby oddzielić go od skórki.

_DSCF1826

Połówki układamy na blaszce wyłożonej pergaminem i każą smarujemy miodem. Zapiekamy w 170 stopniach przez ok 15 minut. Upieczone połówki posypujemy orzechami i posiekanym w mniejsze kawałki daktylem. Przed podaniem można dodatkowo skropić miodem lub syropem klonowym :)

_DSCF1831

_DSCF1827

_DSCF1829

_DSCF1828

_DSCF1830

Dodaj komentarz