DIY: Waniliowy pudding z kaszy jaglanej z bananami, miodem i orzechami

_dscf1142

Mam wrażenie, że kasza jaglana w dalszym ciągu jest trochę niedoceniana, a przecież zawiera w sobie tyle dobrych rzeczy. Jakiś czas temu usłyszałam o puddingu przygotowywanym z tego rodzaju kaszy. Szukając pomysłu na sobotnie śniadanie przypomniałam sobie o nim, i uznałam, że nie może to być nic trudnego. Nie szukałam specjalnych przepisów, wszystko poszło na wyczucie. A kremowy pudding z bananem i orzechami polanymi miodem okazał się idealnym początkiem dnia!

DIY: Vanilla millet pudding with banana, honey and nuts

My impression is that millet is still a bit undervalued, and yet contains so much good stuff. Some time ago I heard about the pudding prepared with this type of porridge. Looking for an idea for a Saturday breakfast I remembered about it, and decided that it can be easy to make. I did not look for special recipe, everything just went by intuition. A creamy pudding with banana and nuts sprinkled with honey is an ideal meal to start the day!

Składniki / Ingredients

3/4 szklanki kaszy jaglanej / 3/4 cup millet
1,5 szklanki mleka / 1,5 cu milk
ekstrakt z wanilii / vanilla extract
miód / honey
banan / banana
orzechy włoskie, nerkowce i migdały / walnuts, cashews and almonds

_dscf1137

Kaszę gotujemy na mleku z proporcji 1:2. Kiedy będzie już ugotowana chwilę studzimy.

_dscf1138

Przekładamy kaszę do blendera, dodajemy resztkę mleka i miksujemy na gładką masę – jeżeli uznacie, że jest za gęste można dolać mleka.

_dscf1139

_dscf1140

Pudding można serwować od razu, lub delikatnie ja podgotować, aby był bardziej kleisty. Podajemy z bananem pokrojonym w plasterki i posypane siekanymi orzechami. Całość skrapiamy miodem.

_dscf1141

_dscf1142

_dscf1144

_dscf1145

Dodaj komentarz