DIY: Makaron z sosem arrabbiata

_DSCF2954

Arrabbiata to pikantny włoski sos pomidorowy z dodatkiem chilli i oliwy. Doskonale pasuje do makaronu. Wystarczy dodać cukinię i bakłażana, a także odrobinę ziół i parmezanu, aby poczuć się jak na włoskiej prowincji. Cukinia do polski przywędrowała z Włoch, jest lekkostrawna, nisko kaloryczna, a do tego bogata w potas, magnez i żelazo oraz wiele witamin. Bakłażan, podobnie jak cukinia, swoją popularność zawdzięcza Włochom, posiada posiada również te same właściwości co cukinia, a ponadto jest bogatym źródłem błonnika.

Arrabiata is a spicy Italian tomato sauce with chili and olive oil. It fits perfectly to pasta. Just add the zucchini and eggplant, as well as a touch of herbs and Parmesan cheese, to feel like the Italian province. Zucchini to the Poland were brought from Italy, it is easy to digest, low-calorific, and the rich in potassium, magnesium and iron and many vitamins. Eggplant, like the zucchini, its popularity owes Italy has also has the same properties as zucchini, and is also a rich source of fiber.

Składniki / Ingredients

1 średnia cukinia / 1 medium zucchini
1 bakłażan / 1 eggplant
1 pomidor / 1 tomato
puszka pomidorów krojonych / can of chopped tomatoes
1 papryczka chilli / 1 chilli
2 zabki czosnku i 1 szalotka / 2 cloves garlic and 1 shallot
bazylia i oregano / basil and oregano
kilka plastrów szynki prosciutto / few slices of prosciutto ham
tarty parmezan / grated parmesan cheese
makaron (penne lub casarecce) / pasta (penne or casarecce)
oliwa z oliwek / olive oil
sól i pieprz / salt and pepper

_DSCF2946

Warzywa kroimy w kostkę. Bakłażana solimy i odstawiamy na chwilę, aby oddał goryczkę, a następnie płuczemy i osuszamy.

_DSCF2947

Czosnek, szalotkę i papryczkę chilli siekamy drobno – jeżeli nie chcecie by potrwa była byt ostra, usuńcie nasiona z papryczki. W garnku lub na dużej patelni na 1 łyżce oliwy z oliwek podsmażamy delikatnie czosnek z papryczką, a następnie dodajemy posiekaną w mniejsze kawałki szynkę.

_DSCF2948

Do garnka wlewamy pomidory z puszki, dodajemy warzywa i dusimy pod przykryciem przez ok 10 minut.

_DSCF2949

_DSCF2950

Po 10 minutach dodajemy zioła i doprawiamy solą i pieprzem do smaku, pozostawiamy jeszcze na chwile na małym ogniu, a w międzyczasie gotujemy makaron. Sos podajemy z ugotowanym all dente makaronem i startym parmezanem.

_DSCF2951

_DSCF2954

_DSCF2956

_DSCF2952

Dodaj komentarz