DIY: Cytrynowy tort z owocami

_DSCF8730

Rzadko piekę torty, ale jak mam już okazję, to sprawia mi to ogromną przyjemność. Nie tylko samo pieczenie i dobieranie składników, jak rodzaj biszkoptu czy krem, ale także sama dekoracja. Dzisiaj szybki i prosty przepis na lekki i delikatny tort cytrynowy.

I rarely bake cakes, but as I have already had an occasion, it gives me great pleasure. Not only the baking and matching components, like a kind of sponge cake and cream, but also the same decoration. Today, a quick and easy recipe for a light and delicate lemon cake.

Składniki / Ingredients

Ciasto / Sponge cake

1 szklanka mąki / 1 cup flour

5 jajek / 5 eggs

1 łyżeczka proszku do pieczenia / 1 teaspoon baking powder

5 łyżek oleju / 5 tablespoons oil

3/4 szklanki cukru / 3/4 cup sugar

3/4 laski wanilii / 3/4 vanilla pod

Krem cytrynowy / Lemon frosting

500 g mascarpone / 500 g mascarpone

150 ml kremówki / 150 ml whipping cream

0,5 szklanki cukru / 0,5 cup sugar

1 cytryna / 1 lemon

1 limonka / 1 lime

1/4 laski wanilii / 1/4 vanilla pod

2 łyżeczki żelatyny / 2 teaspoons gelatine

_DSCF8727

  • Zaczynamy od ciasta. Oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy ze szczyptą soli, a gdy piana zacznie się robić sztywna dodajemy porcjami cukier. Po ubiciu białek przechodzimy do żółtek. Dodajemy do nich nasiona z 3/4 laski wanilii, proszek do pieczenia i olej i miksujemy na gładką masę.
  • Ubite żółtka delikatnie przelewamy do białek i za pomocą szpatułki delikatnie je łączymy. Kiedy masa będzie jednolita dodajemy porcjami przesianą mąkę. Dzięki temu nie zniszczymy powstałych pęcherzyków powietrza, a biszkopt będzie lekki i sprężysty.
  • Ciasto przelewamy do wyłożonej papierem, wysmarowanej masłem i oprószonej mąką blaszki o średnicy o 20 cm. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok 45 minut – patyczkiem należy sprawdzić, czy ciasto nie jest surowe przed wyjęciem. Po wyciągnięciu warto upuścić go w niewielkiej wysokości na podłogę, aby nie opadł ;)
  • Krem przygotowujemy, gdy ciasto będzie ostudzone. Ubijamy kremówkę z cukrem i resztą nasion z laski wanilii. Gdy śmietana się ubije dodajemy startą skórkę z całej cytryny i sok z 1/3 oraz mascarpone i ubijamy na jednolitą masę.
  • Żelatynę namaczamy chwilę w zimnej wodzie, a następnie nad palnikiem podgrzewamy ją, mieszając, aby się w całości rozpuściła. Nie wolno doprowadzić jej do wrzenia, bo straci właściwości wiążące. Rozpuszczoną żelatynę przelewamy prze sitko, aby uniknąć grudek do masy i szybko miksujemy. Masę wstawiamy na chwilę do lodówki, aby stężała.
  • W międzyczasie przygotowujemy biszkopt – kroimy go na trzy ok 1 cm placki, a każdy nasączamy sokiem z 1 limonki, wymieszanym z 3 łyżkami wody i 2 łyżeczkami cukru. Nasączone placki przekładamy kremem cytrynowym. Można dać do środka owoce, lub pozostawić j do dekoracji na zewnątrz :)

_DSCF8730

Dodaj komentarz