DIY: Focaccia z pomidorami

_DSCF4687

Focaccia jest pieczywem wyjątkowym, aromatycznym, delikatnym i niesamowicie pachnącym. Od jakiegoś czasu nałogowo kupuję jej kawałki w Di Cafe Deli, ale chciałam się- zmierzyć z jej przygotowaniem samodzielnie. Znalazłam kilka różnych przepisów włoskich i w końcu zdecydowałam się przetestować jeden z nich – przygotowanie jest czasochłonne i ma wiele etapów. Ja postanowiłam najpierw zrobić wersję uproszczoną, żeby się przekonać, czy w ogóle warte jest tyle zachodu. Powiem Wam jedno – warto! <3

Focaccia bread is unique, aromatic, delicate and extremely fragrant. For some time, compulsively I buy pieces in Di Cafe Deli, but I wanted to prepare it by myself. I found several different Italian provisions and in the end I decided to test one of them – the preparation is time consuming and has many steps. I decided to first make a simplified version to find out whether he is worth so much west. I’ll tell you one thing – it’s worth! <3

Skałdniki:

Zaczyn do Focaccii / Focaccia Sponge
1/3 łyżeczki drożdży suszonych / 1/3 teaspoon of active dry yeast
1/2 szklanki wody / 1/2 cup of water
1/2 szklanki mąki / 1,2 cup bread flour

Focaccia
1 1/4 filiżanki wody / 1 1/4 cup water /
1/2 szklanki oliwy z oliwek / 1/2 cup of olive oil
6g suszonych drożdży / 6g dry yeast
3 1/3 do 2/3 szklanki 3 mąki do chleba, plus więcej do posypania / 3 1/3 to 2/3 cup 3 bread flour, plus more dusting
1 łyżka stołowa soli / 1 tablespoon salt
1 dymka i czarne oliwki / 1 spring onion and black olives
2 gałązki pomidorów koktajlowych / 2 sprigs of cherry tomatoes
1 duża garść świeżych liści bazylii / 1 large handful of fresh basil leaves
Sól morska i świeży pieprz / sea salt and fresh pepper

_DSCF4670

24 godzin przed planowanym pieczeniem przygotowujemy zaczyn. W plastikowym pojemniku wsypujemy drożdże, dodajemy pół szklanki wody i odstawić na kilka minut, żeby się dobrze rozpuściło. Dodajemy mąkę, tworząc miękkie ciasto, dość lejące się. Przykrywamy szczelnie folią i przechowujemy w temperaturze pokojowej od 12 do 24 godzin.
Na ok 3 godziny przed pieczeniem do dużej miski wlewamy wodę,  łyżkę oliwy z oliwek i dodajemy nasz zaczyn. Ja całość mieszałam mikserem z hakiem do ciasta.

_DSCF4671

Gdy ciasto stanie się jednolite dodajemy drożdże i mąkę i zmniejszamy obroty miksera. Mieszamy składniki na niskich obrotach przez dwie minuty, aż będą dokładnie połączone.

_DSCF4672

Przy pracującym mikserze dodajemy sól i pieprz, zwiększamy obroty do średniej prędkości miksujemy 6 do 8 minut. Jeśli ciasto jest zbyt lepkie i nie odkleja się od boków miski, można dodać więcej mąki.

Ciasto przekładamy do posmarowanej oliwą miski i przykrywamy na ok godzinę do wyrośnięcia. W wersji skróconej po wyrośnięciu ciasta polewamy je oliwą i obtaczamy chwilę, aby zaabsorbowało oliwę. W wersji dłuższej przewracamy ciasto na drugą stronę i zostawiamy na kolejne 30 minut.

_DSCF4682

Blachę prostokątną polewamy obficie oliwą z oliwek.

_DSCF4683

Rozciągamy w niej ciasto i zostawiamy jeszcze na 30 minut. Gdy wyrośnie układamy na nim gałązki pomidorków, oliwki, posypujemy posiekaną dymką, liśćmi bazylii i doprawiamy solą i pieprzem. na sam koniec skrapiamy jeszcze wierzch oliwą.

_DSCF4685 _DSCF4686

Ciasto pieczemy w 180 stopniach przez ok 15-20 minut, aż się zrumieni. Podawać można z oliwą z oliwek, masłem, serkiem ricotta, dojrzewającymi szynkami i wszystkim, co przyjdzie Wam na myśl :)

_DSCF4689

_DSCF4687

_DSCF4691

_DSCF4692

_DSCF4695

_DSCF4694

Dodaj komentarz