Sri Lanka – know how, czyli co warto wiedzieć przed podróżą

_DSCF3710

Wczoraj nad ranem wróciliśmy ze Sri Lanki. To była moja najdalsza wyprawa, jaką do tej pory odbyłam. Wiązała się nie tylko z szokiem kulturowym, ale także sporą ilością przygotowań przed wyjazdem oraz próbą walki z moimi fobiami – bardzo lubię latać samolotem – uwielbiam podziwiać ziemię i chmury przez okno samolotu, ale jednocześnie każdy lot przysparza mi ogromne ilości stresu i adrenaliny :P Sri Lanka to piękny kraj o bogatej kulturze, wielości smaków i różnorodności krajobrazów. Przygotowałam dla Was serię postów na temat tego kraju i wyprawy do niego. Zacznę od know how, czyli małego poradnika na temat tego, co warto wiedzieć i o czym trzeba pamiętać wybierając się do tego państwa.

Przed wyjazdem

Przelot

Nigdy nie korzystamy z ofert biur podróży – zawsze sami na własną rękę organizujemy nasze wyjazdy. Wszystko zaczęło się od tego, że pewnego dnia na jednym z portali typu fly4free, tanielatanie i mlecznepodróże znaleźliśmy promocję na lot na Sri Lankę z Pragi liniami fly dubai. Lecieliśmy z przesiadką w Dubaju – lot z Pragi trwał ok 6,5 godziny, do Colombo zaś ok 4. W obie strony na trasie Praga – Dubaj w cenie biletu był także posiłek :) Fajną opcją tych linii jest możliwość śledzenia trasy lotu na monitorach wbudowanych w zagłówki foteli – możemy monitorować wysokość, prędkość, temperaturę na zewnątrz, pokazywana jest także informacja o tym, jaki czas minął od startu, ile pozostało do lądowania oraz jaki procent trasy został zrealizowany. Dzięki temu wiemy też nad jakim miastem aktualnie przelatujemy :)

_DSCF4633
Wylot z Dubaju do Pragi
_DSCF4659
Śniadanie w drodze powrotnej

_DSCF4660

Szczepienia

Szczepienia przed wyjazdem nie są wymagane, natomiast zaleca się zabezpieczyć przed co najmniej trzema głównymi zagrożeniami: WZW typu A, WZW typu B oraz błonica i tężec. Większość z nas w wieku 18 lat było szczepionych na WZW B i błonicę i tężec, a szczepionki te ważne są 10 lat. Wszystkie niezbędne szczepienia można wykonać np. w Międzynarodowych Punktach Szczepień przy placówkach Sanepidu – ceny są niższe, niż w przypadku placówek prywatnych.

Wiza

Od 2012 roku Sri Lanka wprowadziła obowiązek posiadania wizy dla obcokrajowców odwiedzających wyspę. Wizę można kupić online – jest wydawana od ręki i kosztuje 30 USD, lub na miejscu na lotnisku – wówczas cena rośnie do 35 USD. Co ważne – pomimo tego, że ma się potwierdzenie otrzymania wizy online, na lotnisku i tak ponownie należy wypełnić druczek wizowy i przedstawić go celnikowi. W systemie będą mieć zapisaną naszą wizę, jednak procedura ta jest i tak wymagana – o tym nigdzie nie informują, a zaoszczędzi Wam to czasu straconego na stanie w kolejce tylko po to, aby się tego dowiedzieć ;) Ponadto przy kupnie wizy online uważajcie na wszelkie strony pośredników – sugeruję posługiwać się wyłącznie stroną rządową http://www.eta.gov.lk/slvisa/

Ubezpieczenie

Nie jedźcie bez niego – kosztuje ok 100 -150 zł za dwie osoby, a może być niesamowicie przydatne. Prawda jest taka, ż nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się stanie. Lepiej dmuchać na zimne i mieć zabezpieczenie w postaci pokrycia kosztów pobytu w szpitalu, ubezpieczenia na wypadek zgubienia bagażu itp. Pamiętajcie też o tym, aby pozostawić komuś w Polsce kopię Waszego ubezpieczenia, aby w sytuacji, gdybyście byli nieprzytomni ktoś mógł potwierdzić fakt, iż jesteście objęci świadczeniem ubezpieczeniowym.

Leki

Jeżeli myślicie, że leki takie, jak przeciwgorączkowe, tabletki na gardło czy na kaszel Wam się nie przydadzą w tak ciepłym kraju, to się grubo mylicie J Szoki temperaturowe, klimatyzacje, przeciągi – pociągi i autobusy albo w ogóle nie mają drzwi i okien, albo są wiecznie otwarte – bardzo często powodują infekcje dróg oddechowych lub przeziębienia. Warto też zabrać ze sobą maść na ugryzienia komarów, tabletki przeciwbólowe, maść na potłuczenia, leki przeciwbiegunkowe, wodę utlenioną, wapno i coś na trawienie/żołądek. Jeżeli cierpicie na jakieś choroby wymagające leków na receptę – miejcie jej duplikat przy sobie.

Odzież

Na Sri Lance panują bardzo wysokie temperatury – powyżej 30 stopni C, a przy tym jest niezwykle wysoka wilgotność powietrza. Powoduje to, ż po wyjściu na dwór ma się wrażenie, jakbyśmy weszli do sauny – gęste, ciężkie powietrze, parno, gorąco. Przy takim klimacie proponuję zapomnieć o sztucznych tkaninach – będą jak plastikowe worki dla Waszego ciała. Wybierajcie tylko naturalne tkaniny – bawełnę, jedwab, muślin itp. Jeżeli nie macie ubrań w 100% wykonanych z naturalnych tkanin, starajcie się, aby zawartość sztucznych tkanin nie przekraczała 5%.

Warto zabrać też sportowe obuwie – Sri Lanka to nie tylko plaże, ale też lasy deszczowe i górzyste tereny – zadziwi Was jak bardzo różnorodne tereny znajdują się na tej małej wyspie :)

Ponadto, ze względu na główną religię kraju, jaką jest buddyzm, warto zabrać ze sobą odzież, która pozwoli Wam wejść do świątyni – zasłonięte kolana i ramiona to wymóg konieczny.

Dodatkowe rzeczy

Przydadzą się Wam również:

  • Parasolka (nie tylko przeciw deszczowi – od słońca też chroni)
  • Latarka
  • Moskitiera
  • Spray na komary
  • Ręcznik z mikro fibry
  • Kapelusz/czapka
  • Duża szeroka chusta
  • Kremy do opalania z wysokim filtrem / balsamy na oparzenia
  • Plastry

Na miejscu

 Rupie Lankijskie

Walutą obowiązującą na Sri Lance są Rupie Lankijskie, ale lokalni mieszkańcy akceptują też dolary amerykańskie. Nie polecam jednak posługiwania się dolarami – turysta przyłapany na posiadaniu dolarów od razu traktowany będzie, jak kopalnia pieniędzy i może się zdarzyć, że będą zawyżać ceny przy płatności dolarami. Bezpieczniej jest używać ich lokalnej waluty. Ponieważ zakazane jest wywożenie  wwożenie rupii z i na teren Sri Lanki, proponuję wymienić obcą walutę (dolary, euro itp) jeszcze na lotnisku – jest kilka kantorów i kurs jest całkiem korzystny. Rupie mogą się Wam bowiem przydać już po wyjściu z lotniska. Jeżeli nie chcecie wymieniać całej gotówki jaką macie przy sobie, później można wymienić np. Dolary w BOC – Bank of Ceylon.

Transport z lotniska

Jak tylko przekroczycie strefę odprawy zostaniecie zaatakowani przez hordy taksówkarzy. Po pierwsze – nie wierzcie w to co mówią, że jak teraz nie zamówicie taksówki, to po wyjściu z terminalu już nie będziecie mogli tego zrobić ;) Jest t totalna bzdura, którą mamią turystów. Po drugie – taksówki z lotniska są bardzo drogie i jeśli podróżujecie z ograniczonym budżetem – możecie na nich bardzo popłynąć. Najlepiej po wyjściu z terminalu od razu skierować się w lewo i iść do końca budynku hali przylotów – dochodząc do końca należy skręcić w prawo – za ogromnym posągiem Buddy znajduje się brama wyjazdowa z lotniska a za nią – postój tuk tuków – małych trzykołowych pojazdów. Za 200-300 (6-9zł) rupii taksówkarz zawiezie Was na najbliższą stację kolejową – znajduje się ona w Katunayake – zaraz przy głównej drodze z lotniska. Na pewno będą Was próbowali przekonać, że lepiej jechać do Negombo, ale musicie być stanowczy. Kolej na Sri Lance jest bardzo tania – pozostawia również wiele do życzenia, ale jest to chyba i tak najszybszy środek transportu i ciekawe przeżycie. ;) Pociąg do Colombo kosztuje ok 100 LKR (3zł).

_DSCF4116

102

Zakwaterowanie

My zdecydowaliśmy się na wzięcie jednego hotelu w Mount Lavinia na cały pobyt, licząc na to, że będziemy robić jednodniowe wypady. Okazało się to jednak nie do końca sprawdzonym pomysłem ;)

_DSCF3638

Nie ma tam problemów ze znalezieniem noclegów – chociażby poprzez airbnb.pl można z dnia na dzień znaleźć fajne zakwaterowanie u lokalnych mieszkańców – w ten sposób wykupiliśmy dodatkowy nocleg w Kandy u przesympatycznej Therese, jej siostry i siostrzenicy, z którymi spędziliśmy wieczór na rozmowie na temat kultury naszych krajów i różnic pomiędzy nimi – chociażby dlatego polecam korzystanie z airbnb :)

_DSCF4364

_DSCF4387
Therese (w środku), u której nocowaliśmy za pośrednictwem airbnb

Jedzenie

O kuchni lankijskiej szykuję dla Was oddzielny post, ale pokrótce powiem, że warto spróbować tamtejszej kuchni. Osoby nie będące fanami ostrych potraw uprzedza, że kuchnia lankijska należy do najostrzejszych na świecie. Ich specjalnością jest curry, płaszczka, owoce morza i ryż pod każdą postacią. Prawie we wszystkim wyczuwalny jest kokos i chili. Lankijczycy lubią słodycze – mam wrażenie, że nawet gazowane napoje typu Fanta itp były słodsze niż w Europie. Solą soki, na co też trzeba uważać ;) Nocując u lokalnej ludności naprawdę warto skorzystać z możliwości wykupienia posiłków – nigdzie nie zasmakujecie tak prawdziwej lankijskiej kuchni, jak u kogoś w domu :)

Poruszanie się po wyspie

Małe odległości polecam pokonywać tuk tukiem – wierzcie mi, nie będziecie musieli szukać, tuk tuk sam Was znajdzie ;) W dalsze podróże lepiej jeździć pociągiem lub autobusem – z pociągami polecam uważać, aby tak jak my nie wpakować się w taki, który będzie pękał w szwach – w kasach pytajcie o możliwość rezerwacji miejsca – wówczas macie pewność, że nie będzie musieli podróżować na stojąco, ściśnięci jak sardynki :)

_DSCF3850
Dworzec główny w Colombo

_DSCF3710

_DSCF3599
Sprzedawcy książeczek dla dzieci i przekąsek w pociągach to standardowy widok
_DSCF3595
W pociągach i autobusach zawsze znajduej się wydzielone miejsce dla mnichów :)

Drugą opcją jest wynajęcie kierowcy. Na wielu forach Polacy polecają swoich kierowców. Koszt wynajęcia kierowcy z samochodem to ok 50 USD dziennie i w tą cenę wliczony jest koszt paliwa, jego wynagrodzenia, kosztów wyżywienia i zakwaterowania – jest Waszym przewodnikiem, załatwia tani noclegi i przy okazji odstrasza innych łowców okazji ;)

Bezdomne zwierzęta

Na całej Sri Lance jest pełno bezdomnych psów – są wszędzie. W ciągu dnia zwykle jakby śnięte, leżą spokojnie zmęczone temperaturami. Są raczej niegroźne i rzadko zdarza się, żeby jakiś się spoufalał, chociaż oczywiście my taki jeden przypadek bardzo natretnego i rozbrykanego szczeniaka spotkaliśmy na plaży. Sporo jest też kotów, ale ona się chyba lepiej kryją, bo nie są tak widoczne na ulicach jak psy.

_DSCF3948

_DSCF4428

_DSCF4401

_DSCF4398

Ruch na ulicach

Pieszy nigdy nie ma pierwszeństwa ;) Chyba, że działa sygnalizacja i kierowcy mają czerwone ;) Próbując przejśc przez ulicę nie możecie się wahać – prawie nkt się nie zatrzyma – większośc będzie się starała po prostu Was ominąc w trakcie, gdy będziecie przechodzić. I pamiętajcie – na Sri Lance obowiązuje ruch lewostronny, a wpychanie się na trzeciego to normalne zjawisko :)

_DSCF4178

Sprzedawcy

Musicie mieć świadomość, że prawie wszędzie będą próbowali Wam coś sprzedać – torby na plaży, biżuterię w autobusie, przyprawy na targu – jeżeli nie jesteście zainteresowani – stanowczo odmawiajcie :)

_DSCF4177

_DSCF3670

SRI LANKA – KNOW HOW, OR WHAT TO KNOW BEFORE THE JOURNEY

Yesterday in the morning we came back from Sri Lanka. It was my most distant expedition so far. Was associated not only with culture shock, but also a fair amount of preparation before departure, and an attempt to fight with my phobias – I really like to fly by plane – I love to admire the earth and clouds through an airplane window, but at the same time every flight causes me a huge amount of stress and adrenaline :P Sri Lanka is a beautiful country with a rich culture, the multitude of flavors and diversity of landscapes. I have prepared for you a series of posts about this country and the expedition to him. I’ll start with the know-how, which is a small guide on what you need to know and what you need to remember when going to the state.

Before you go

Flight

We never use the offers of travel agencies – always alone on our own organize our trips. It all started with the fact that one day on one of the portals fly4free type, tanielatanie and mlecznepodróże we find promotion to fly to Sri Lanka from Prague fly dubai lines. We flew with a change in Dubai – the flight from Prague took about 6.5 hours to Colombo and about 4 hours. In both directions on the route Prague – Dubai in the ticket price was also a meal :) The nice option these lines is the ability to track your flight on the monitors built the head restraints – we can monitor the altitude, speed, outside temperature, is shown also information about how the time elapsed from the start how much is left to the landing, and what percentage of the route was realized. Thanks to this we also know the city which currently we fly :)

Vaccination

Vaccination before departure are not required, but is recommended to protect against at least three major threats: hepatitis A, hepatitis B and diphtheria and tetanus. Most of us at the age of 18 years were vaccinated for hepatitis B, diphtheria and tetanus, and these vaccines are valid for 10 years. All the necessary vaccinations can be done eg. In the International Vaccine Points by SanepidService institutions – the prices are lower than in the case of private cliniqe.

 

Visa

From 2012, Sri Lanka introduced the obligation to hold a visa for foreigners visiting the island. You can buy online visa – is issued on the spot and costs $ 30, or on-site at the airport – then the price increases to $ 35. What is important – despite the fact that there is an acknowledgment of receipt of the visa online, at the airport, and so again leaflet visa must complete and present it to a customs official. The system will have saved our visa, but the procedure is still required – there is no informations about it o the website, and it will save you time wasted on waiting in line just to find out ;) In addition, when buying online visa watch out for all intermediaries – suggest you use only the government http://www.eta.gov.lk/slvisa/

 

Insurance

Do not go without it – costs about 100 -150 zł for two people, and can be extremely useful. The truth is, we can not predict what will happen. Better safe than sorry and have collateral in the form of the costs of hospitalization, insurance against lost luggage, etc. Remember also about to leave someone in Poland, a copy of your insurance to the situation, if you were unconscious so someone could confirm the fact that you are subject to the provision of insurance.

 

Medications

If you think that drugs such as antipyretics, tablets for throat or cough you will not be useful in such a warm country, it is coarsely :) shocks of the temperature, air conditioning, drafts – trains and buses or do not have doors and windows, or are eternally open – very often cause respiratory infections or colds. You should also bring ointment for mosquito bites, painkillers, ointment for bruises, antidiarrheal drugs, hydrogen peroxide, calcium and something for digestion / stomach. If you suffer from any illnesses requiring prescription medication – so keep a duplicate with you.

 

Clothing

In Sri Lanka its very high temperature – above 30 degrees C, and at the same time is extremely high humidity. The result is desired after leaving the court has the impression as if we went to the sauna – thick, heavy air, muggy, hot. In such a climate, I suggest to forget about artificial fabrics – they are like plastic bags for your body. Take only natural fabrics – cotton, silk, muslin, etc. If you do not have clothes made from 100% natural fabrics, try to make artificial fabrics content does not exceed 5%.

You should also bring sport shoes – Sri Lanka is not just beaches, but also rain forests and mountainous terrain – will amaze you how much various areas are located on the small island :)

In addition, because the main religion of the country, which is Buddhism, to bring your clothes, which will allow you to enter the temple – covered knees and shoulders is a prerequisite.

 

Additional items

Also be useful to you:

Umbrella (not only against the rain – it protects from the sun)
Torch
Mosquito
Spray for mosquitoes
Towel with micro fibrin
Hat / cap
Large wide shawl
Suntan lotion with a high sun / lotions for burns
Slices
 

On the spot

 Sri Lankan Rupees

The currency in Sri Lanka Sri Lankan Rupees are, but locals also accept US dollars. However, I do not recommend the use of dollars – tourist dollars caught in possession will be treated immediately as mine money and it may happen that they will raise prices on payment in dollars. It is safer to use their local currency. Because it is prohibited to bring in Rs removal to and from the area of ​​Sri Lanka, I propose to replace the foreign currency (dollars, euros, etc.), even at the airport – there are several money changers and the course is quite favorable. Rupees can be useful to you because when we left the airport. If you do not want to replace all the money that you have with you, for example, can be replaced later. Dollars in BOC – Bank of Ceylon.

 

Transport from the airport

As soon as you cross the zone of clearance you will be attacked by a horde of taxi drivers. First of all – do not believe in what they say they want you order a taxi now, so will tell you that after the exit of the terminal will no longer be able to do it ;) This is just plain wrong to fobbed off tourists. Second – the taxi from the airport are very expensive and if you are traveling on a budget – you can really sail on them. Preferably after exiting the terminal immediately directed to the left and go to the end of the arrivals hall of the building – getting to the end, turn right – a huge statue of Buddha is the exit from the airport gate and behind it – the tuk tuk drivers stop – a small three-wheeled vehicles. For 200-300 (6-9zł) rupees taxi driver will take you to the nearest train station – it is in Katunayake – just off the main road from the airport. Will certainly be trying to convince you that it’s better to go to Negombo, but you have to be firm. Railway in Sri Lanka is very cheap – leaves a lot to be desired, but it is probably still the fastest means of transportation and interesting experience. ;) The train to Colombo costs about 100 LKR (3zł).

 

Accommodation

We decided to take a hotel in Mount Lavinia for the entire stay, hoping that we will be doing day trips. However, this proved not quite great idea ;) There is no trouble finding accommodations – such as through airbnb.pl can be from one day to find nice accommodation with local people – so we purchased additional accommodation in Kandy at przesympatyczna Therese, her sister and niece, with whom we spent the evening talking about the culture of our country and the differences between them – if only because I recommend using Airbnb :)

 

Food

About the Sri Lankan cuisine I’m getting ready for a separate post, but briefly I will say that it is worth to try the local cuisine. Those who are not fans of spicy food warns that Sri Lankan cuisine is one of the strictest in the world. Their specialty is curry, cuttlefish, seafood and rice in any form. Almost in all dishes you can smell a coconut and chili. Sri Lankans like candy – I have a feeling that even carbonated drinks like Fanta type were sweeter than in Europe. They salt juice, so youalso need to be careful ;) If you are spending the night in the local people really take advantage of opportunities to purchase meals – you’ll never taste the real Sri Lankan cuisine such as in someone’s home :)

 

Getting around the island

Short distances recommend overcome Tuk Tuk – believe me, you will not have to look for a tuk tuk – it will find you ;) In further travels better ride the train or bus – with trains recommend careful that we do not like to get into one that is bursting at the seams – over the counter ask about the possibility of seat reservation – then you are sure that you will not have to travel standing up, packed in like sardines :)

The second option is to hire a driver. Polish people on many forums can recomnded their drivers. The cost of renting a car driver is about $ 50 a day, and the price includes the cost of fuel, his salary, the cost of food and accommodation – is your guide, cheap accommodation and care of the way deters other bargain hunters;)

 

Homeless animals

On the whole Sri Lanka is full of homeless dogs – they are everywhere. During the day, usually though as dead, lying quietly tired temperatures. They are rather harmless and rarely happens to be a spoufalał, although of course we the one case very intrusive and rozbrykanego puppy met on the beach. There are also many cats, but it is probably better to hide, because they are not so visible in the streets like dogs.

 

Traffic on the streets

Pedestrian never a priority;) I think that it works, signaling and drivers are red;) Trying to walk through the street, you can not hesitate – almost nkt will not stop – the majority will try to simply bypasses when you when you move. And remember – in Sri Lanka, left hand drive, and pushing the third is normal :)

Sellers

You must be aware that almost everywhere they try to sell you something – beach bags, jewelry on the bus, spices on the market – if you are not interested – firmly recite :)

Dodaj komentarz