Szybki obiad: makaron razowy z grillowanym łososiem, awokado i pesto z rukoli

DSCF9922

Już dawno temu przekonałam się, że dania wymyślane na poczekaniu są najlepsze. Dlatego też tym razem, gdy w ciągu kilku sekund wpadłam na pomysł na obiad postanowiłam uwiecznić cały proces tworzenia. Z doświadczenia wiem również, że często próbując odtworzyć taki przepis nie zawsze się to udaje, a to z powodu tego, że nie pamięta się, jakie dokładnie przyprawy były wykorzystane, bądź też zapomina kompletnie o jakiś składniku, który choć niepozorny, to jednak zmienia smak całej potrawy. Dzisiejsze połączenie to proste składniki, jednakże bardzo aromatyczne i lekkie.

Quick lunch: wholemeal pasta with grilled salmon, avocado and arugula pesto

Long ago I learned that the dishes invented on the spot are the best. Therefore, this time within a few seconds I had the idea for dinner, so I decided to immortalize the whole process of preparation. From experience I also know that it is often trying to recreate such improvision is not always successful, and because of this, I usualy doesn’t remember exactly which spices were used, or completely forget about some component that although inconspicuous, it changes the taste of whole dish. Today’s call is a simple ingredients, but very flavorful and light.

Składniki / Ingredients: 

Filet z łososia ok 400g / Fillet of salmon about 400g

1 awokado / 1 avocado

1 limonka / 1 lime

2 garści rukoli / 2 handfuls of arugula

3 łyżki oliwy z oliwek / 3 tablespoons of olive oil

2 ząbki czosnku / 2 cloves of garlic

Ok 50g twardego sera dojrzewającego / Approx 50g of hard cheese ripening

Pieprz ziarnisty i sól / Peppercorns and salt

Makaron razowy typu swiderki / Wholemeal pasta Fusilli type

DSCF9916

Makaron gotujemy według instrukcji na opakowaniu.

Do blendera wrzucamy umytą i osuszoną rukolę, ser, czosnek i zalewamy oliwą. Ponieważ chciałam, aby pesto miało gruba fakturę jedynie delikatnie zblendowałam składniki, a następnie roztarłam pesto w moździerzu. Dzięki temu liście rukoli puściły sok i uwolniły aromat, ale nie powstała z nich papka. Chciałam, aby zielone elementy były widoczne w całej potrawie.

DSCF9917

DSCF9918

Z filetu łososia odcięłam skórkę.

DSCF9919

Rybę grillowałam na patelni, a następnie porozdzielałam mięso na mniejsze kawałki.

DSCF9921

Awokado obrałam i pokroiłam w mniejsze kawałki. Polałam je sokiem z połowy limonki, aby nie ciemniało.

DSCF9920

Do naczynia żaroodpornego wsypałam makaron i pozostałe składniki i wszystko razem wymieszałam. Takie danie można zapiec w piekarniku i podawać na ciepło lub tez bezpośrednio po wymieszaniu na zimno. Koniecznie doprawić świeżo mielonym pieprzem i solą do smaku. Można również skropić dodatkowo sokiem z reszty limonki. :)

DSCF9922

DSCF9923

DSCF9925i

DSCF9924

 

2 myśli na temat “Szybki obiad: makaron razowy z grillowanym łososiem, awokado i pesto z rukoli

Dodaj komentarz