Pomysł na obiad: polędwiczki w szynce szwarcwaldzkiej duszone z warzywami + pieczone pikantne kolby kukurydzy

DSCF3830

Wszelkie oznaki za oknem świadczą o tym, iż jesień zaczyna się powoli zadomowiać. Czas ten zawsze kojarzył mi się z tym, że w sklepach zaczynała pojawiać się kukurydza w dużych ilościach. Uwielbiam kukurydzę- pod każda postacią! Gdy ląduje na moim talerzu nie mogę powstrzymać się od przywoływania w pamięci pewnego odcinka Myszki Miki, kiedy to Mickey wraz z Donaldem i Goofym wybrali się na wycieczkę wozem kempingowym za miasto.

Jest tam scena, podczas której Mickey przez okno jadącego wozu zrywa prosto z pola świeże kolby kukurydzy i przygotowuje je w kempingowej kuchni, a następnie wsuwa razem z Donaldem w sposób przypominający pisanie na maszynie. :D W razie, gdybyście nie znali tego odcinka, to znajdziecie go tutaj. Dzisiejszy pomysł jest połączeniem dwóch dań, które sprawdzają się zarówno, jako zestaw, a także jako oddzielne potrawy.

Any signs behind the window testify to the fact that autumn begins. This time of a year has always reminded me of the fact that in stores corn began to appear in large numbers. I love the corn! When it lands on my plate I can not help but recall the memory of an episode of Mickey Mouse, when Mickey and Donald and Goofy went on a camping trip outside the city. There is a scene in which Mickey through the window, when the car is moving straight from the field breaks fresh corn on the cob and prepares them in camping kitchen and then eats it with Donald in a manner reminiscent of typing :) In case you do not know the episode, you will find it here. Today’s idea is a combination of two dishes that work well both as a set, as well as a separate dish.

Składniki / Ingredients:

Danie główne /

400g polędwiczki wieprzowej / 400g pork loin

1 opakowanie szynki szwarcwaldzkiej / 1 package of Black Forest ham

1 średnia cukinia / 1 medium zucchini

5-7 pieczarek / 5-7 mushrooms

2 marchewki / 2 carrots

2 ząbki czosnku / 2 cloves of garlic

Rozmaryn / rosemary

0,5 papryczka chili / 0.5 chilli

2 łyżki oliwy z oliwek / 2 tablespoons olive oil

Sól i pieprz / salt and pepper

DSCF3830

Kukurydza / Corn

2 kolby kukurydzy / 2 corn on the cob

0,5 papryczki chili / 0.5 chilli peppers

Starta skórka z limonki / Grated lime zest

Świeżo mielony pieprz / Freshly ground pepper

Łyżka masła / tablespoon of butter

Sól / salt

DSCF3846

Polędwiczkę kroimy w plastry ok. 2cm grubości. Warzywa i pieczarki myjemy. Pieczarki dodatkowo obieramy. Cukinię kroimy w plastry, pieczarki na połówki a marchewkę w grubsze paski.

DSCF3832

DSCF3834

DSCF3835

Dorzucamy warzywa do pokrojonego mięsa i dodajemy posiekany czosnek, papryczkę chili i suszony rozmaryn.

DSCF3836

DSCF3837

Dodajemy oliwę i mieszamy wszystko razem. Odstawiamy na 15 minut, aby smaki się przegryzły.

DSCF3838

DSCF3839

W międzyczasie przygotowujemy naczynie żaroodporne, które wykładamy folią aluminiową. Folia z jednej strony powinna być na tyle długa, aby po wsypaniu składników można było zawinąć dłuższy brzeg nad potrawą, by zablokować parowanie i umożliwić duszenie się potrawy.

Wyciągamy kawałki polędwiczki i zawijamy je w plastry szynki.

DSCF3840

DSCF3842

Warzywa przerzucamy do naczynia żaroodpornego.

DSCF3841

Kiedy zawiniemy już wszystkie polędwiczki obsmażamy je chwilę na patelni- chodzi o to, aby szynka się zrumieniła i zamknęła na naszym mięsie.

Następnie przekładamy je do warzyw, układając między nimi. Zakrywamy folią i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 40 minut.

DSCF3843

DSCF3845

Podczas, gdy pierwsza cześć obiadu się dusi, zabieramy się za przygotowanie kukurydzy. :)

Ziarna pieprzu z solą rozcieramy w moździerzu.

DSCF3847

DSCF3848

Do miseczki wrzucamy masło, posiekaną papryczkę, startą skórkę z limonki i pieprz z solą. Wszystko razem mieszamy. Możemy dodać też parę kropli limonki.

DSCF3850

DSCF3849

DSCF3852

Tak przygotowanym masłem smarujemy nasze kolby kukurydzy, które umieszczamy w naczyniu żaroodpornym i wstawiamy do piekarnika na 12 minut przed końcem duszenia mięsa z warzywami. Dzięki temu na koniec obie potrawy będą gotowe w tym samym momencie.

DSCF3853

DSCF3854

Po wyciągnięciu z piekarnika wykładamy na talerze i wsuwamy! :)

DSCF3863

DSCF3864

DSCF3865

Smacznego!

Dodaj komentarz