Pancakes! Czyli śniadanie po amerykańsku

DSCF3148

Nie wiem jak Wy, ale ja zdecydowanie lubię od czasu do czasu zjeść śniadanie na słodko. :) Jednak w naszym menu nie musi to oznaczać, że będzie się ono składać wyłącznie ze słodkich płatków śniadaniowych czy musli. Prym w słodkich śniadaniach wiodą moim zdaniem francuzi, jednak dzisiaj postawiłam na kuchnię amerykańską i ich popularne pancakes!

Te małe, pulchne naleśniki mogą także występować w wytrawnej wersji, jednak największą frajdą dla mnie jest podawanie ich na słodko. Spotkałam się także z połączeniem tej wersji, kiedy to w jednej z amerykańskich restauracji w Warszawie podano nam na śniadanie do pancakesów zarówno bekon, jak i syrop klonowy na jednym talerzu. :) Ale czym jest kuchnia bez eksperymentowania?

I do not know about you, but I definitely like from time to time to eat breakfast at a sweet way. :) But in our menu does not necessarily mean that it will be composed exclusively of sweet cereal or muesli. Best of sweet breakfast are French people, but today I put on American cuisine and its popular pancakes!

These small, plump pancakes can also be in the dry version, but the most fun for me is feeding them sweet. I met also with a combination of both versions, when in an American restaurant in Warsaw, we were served for breakfast pancakes, bacon and maple syrup on a plate :) But what would be the kitchen without experimentation?

Przygotowanie ciasta na nasze naleśniki jest szybkie i nie pochłania wielu składników. Dziś trochę zmodyfikowana wersja na mleku, gdyż w oryginale powinno się je robić z maślanki. Będziemy potrzebować/ We will need:

[porcja ok. 8-10 naleśników/ 8-10 serving pancakes]

1 jajko/ 1 egg

1 szklanka mąki/ 1 cup flour

¾ szklanki mleka/ ¾ cup milk

3 łyżki oliwy z oliwek/ 3 tablespoons olive oil

2 łyżki cukru pudru/ 2 tablespoons granulated sugar

Szczypta soli/ Pinch of salt

DSCF3139

Mąkę przesiewamy razem z solą i proszkiem do pieczenia do miski.

DSCF3141

Jajko roztrzepujemy razem z mlekiem w miseczce.

DSCF3142

Przelewamy naszą masę jajeczną do maki i mieszamy na gładką masę.

DSCF3143

Dodajemy do niej cukier puder i ponownie mieszamy.

DSCF3144

Do ciasta dolewamy oliwę z oliwek i ponownie łączymy wszystkie składniki bardzo dokładnie.

DSCF3145

DSCF3146

Rozgrzewamy patelnię z niewielką ilością masła i wylewamy na nią ok. 10 centymetrowe placuszki. Pamiętajmy, żeby wylewać je trochę mniejsze, bo ciasto zdąży nam się na patelni rozlać bardziej i wyjdą większe o ok. 2-5 cm średnicy.

Gotowe naleśniki podajemy z ulubionymi owocami i dodatkami, a ja dziś polecam z bitą śmietaną i borówkami  :)

DSCF3149

DSCF3148

DSCF3147

DSCF3153

DSCF3151

Smacznego! :)

Jedna myśl na temat “Pancakes! Czyli śniadanie po amerykańsku

Dodaj komentarz