Oh Terry!

Terry-Pratchett-002

Gdyby ktoś zapytał mnie o to, kto jest moim ulubionym pisarzem, moja odpowiedź byłaby natychmiastowa i nie wahałabym się ani ułamka sekundy. Jest nim Terry Pratchett. Jeszcze będąc w podstawówce odkryłam magiczny Świat Dysku. Rytuałem były moje comiesięczne wyprawy do biblioteki miejskiej celem wypożyczenia kolejnej porcji książek. Wówczas przyciągnęła mnie okładka- kolorowa, ciekawa, z zabawnymi ilustracjami, trochę przerysowanymi i momentami groteskowymi. Pierwszą książką Pratchetta, jaką miałam przyjemność przeczytać była „Mort”. I od razu zakochałam się w twórczości Terry’ego. Jego specyficzny humor i sposób narracji wielokrotnie doprowadziły mnie do śmiechu, nieraz ze śmiechu aż płakałam :)

mort-b-iext3849104

 04-mort

Powiedzieć, iż „uwielbiam” przypisy po gwiazdce Pratchetta, byłoby ogromnym niedomówieniem. Ja po prostu z niecierpliwością czekam, na ten mały znaczek na końcu tekstu/wyrazu, który zabierze mnie na dół strony, aby eksplodować humorem i dawką zaskoczenia.

Kiedy tylko na półce w sklepie zobaczyłam „Humor i mądrości Świata Dysku”, od razu, bez wahania złapałam ostatni egzemplarz i popędziłam do kasy! Książka ta stanowi zbiór najlepszych żartów i cytatów ze wszystkich tomów serii o Świecie Dysku. Autorem zbioru jest Stephen Briggs, który od dawna związany jest z Pratchettem, wystawiał w teatrze sztuki w oparciu o jego teksty, jest także autorem Dyskowych Terminarzy, Książki Kucharskiej Niani Ogg, czy map Świata Dysku. Niestety, jak sam autor podkreślił- ze względu na fakt, iż wszystkie książki Pratchetta wręcz ociekają humorem, nie było możliwe zawarcie w jednym tomie wszystkich żartów , jest ich zbyt wiele i należałoby „związać tasiemką komplet tekstów Terry’ego i dodać etykietę Kompletny humor Pratchetta”.

DSCF0940

 DSCF0941

Sama książka jest bardzo ładnie wydana, w twardej, eleganckiej oprawie, na papierze, który ma przywodzić na myśl stare książki z Biblioteki Niewidocznego Uniwersytetu. Posiada także plecioną zakładkę, która czasami bardzo ułatwia czytanie.

DSCF0942

Na samym wstępie mamy stronę poświęconą temu, co zawiera zbiór i czy należy czytać go od razu w całości. Jak widzicie na zdjęciach, każdy cytat stanowi odrębny fragment, który można czytać pojedynczo.

DSCF0948

DSCF0944

Dodatkowym ułatwieniem jest pleciona zakładka wbudowana w książkę, dzięki której możemy zaznaczać sobie ulubione cytaty, lub miejsce, na którym skończyliśmy czytanie. Kolejnym bonusem jest to, iż w zbiorze panuje chronologiczny układ cytatów z każdej powieści o świecie Dysku, zgodny z tym, jak były one wydawane. Dlatego też, jeśli ktoś nie czytał jeszcze Partchetta, to ma jak na dłoni wskazówkę do tego, od czego należy zacząć, a także przedsmak zawartości poszczególnych tomów.

DSCF0945

DSCF0947

Jeżeli nie jest się fanem powieści fantasy, to warto czytać Parchetta dla samego poczucia humoru.

„Rincewind wiedział, że Dwukwiat nie tylko patrzy na świat przez różowe okulary… postrzega go też różowym móżgiem i słyszy różowymi uszami.” [ktoś stwierdził, że to zupełnie tak jak ja :P]

Polecam gorąco tą niepozorną książeczkę! :)

Dodaj komentarz